şükela:  tümü | bugün
116 entry daha
  • "bizi sevmeyi öğrenemeyenler, en azından bizden korkmayı öğrenmeliler" sözünün sahibi.
  • recep erdoğanın öncülü.

siyasal islamcıların fikir önderi.
  • rahmetlinin, internette dolaşırken, denk geldiğim bir 30 sayfa civarı propagandanın temel ilkeleri adlı bir kitap parçasına denk gelmiş idim. orjinal belge amerkada bir üviveristenin kütüphanesinde saklanıyormuş. 6000 sayfa mı neymiş, gotik alman daktilosuyla 2 satır boşluklu filan yazılmış kalemle aralarına notlar alınmış bir eser imiş.

ben okuduğum kısımdan kendi adıma ciddi miktarda istifade ettim. bu dayımız insan psikolojisini iyi çözmüş. işin aslı kendinde çokça schopenhauer esintisi görmedim değil. döküman aslına bakarsanız bir diktatörlüğe giriş el kitabı kıvamında. mantığını da anlatıyor neler yaptığına da. çok hoşuma giden bir kaç şeyi yazayım;

-temel motivasyon insanların tembellik içgüdüsünü kullanmak. özellikle de beyin tembelliği. şahhhane.

-temel motivasyonla da bağdaştırılacak da olursak lakap takma, bunun akılda kalıcı olması. kısa olması. günlük sık kullanılan kelimelerden oluşması. dile oturması. anlam çok da önemli değil. şekil önemli. çünkü beynimizi anlamı düşünürken daha fazla uğraşır.

-"cevap verilmemiş bir soru/suçlama dağa isabet etmiş mermi gibidir." fazla söze gerek yok.

-adam bayrağı keşfetmiş, propaganda olarak kullanımını. ve bayrak en son kullanılması gereken en etkili silah.

-kendisi anketlerden ziyade annesi ile yaptığı konuşmaları daha çok dikkate alıyormuş. anketlere cevap verenler bir sorguya cevap vermek psikolojisinde iken annesi ile konuştuğunda en saf hali ile nabzı yoklayabiliyormuş.

-"doğası gereği size karşıt olanlar olacaktır. onları kendi safınıza çekmeye çalışmayın. gizliden yönlendirin" demiş zat.

bunlar aklıma gelenler.

bunların yanında, hitlerin konuşmalarıyla ilgili üç beş bir şeycik de buraya sıkıştırayım;
    herifin konuşmasında bir kaç unsur var tuhaf duran. el kol hareketleri demeyeceğim herkes diyor, abartı ama sınırda. benim ilgincime giden şey, adamın ritmi çok düzgün hatta yani yanlışım olmasın daha kuran okur gibi almanca konuşuyor. bana baya baya hatırlattı. oradaki vezne benzer bir yapıyı kullanmış. kelimeler ve içerik çok da düşünülecek bir şey değil, bol bol ölüm, söz vermek gibi hayati unsurlara dair kavramları kullanmış. insanlarda panik havası oluşturmak için.
1 entry daha