şükela:  tümü | bugün
  • meksika-amerika savaşında bulunmuş, amerikan iç savaşının önemli bir kuzeyli generalidir (1814-1879). 1863 yılındaki chancellorsville savaşında general `robert lee`ye yenilmesiyle ünlüdür. 133.000 askeri ile 60.000 kişilik güneyli ordusuna yenilerek resil rüsva olmuştur.

    lakabı "fighting joe" dur. bir gazetecinin general hakkında "fighting- joe hooker attacks rebels" başlıklı bir makale yazarken dizgi hatası sonucu gezetede makale başlığının fighting joe olarak çıkması sonucu lakabı bu olmuştur. lakap kendisini çok üzmüş, insanların kendisini haydut zannettiğini söylemiştir. keza kendisini rezil eden general lee de kendisine bu lakapla seslenerek dalgasını geçmiştir.

    ayrıca ingilizce fahişe anlamına gelen `hooker` kelimesinin bu generalin soyadından geldiği rivayet olunur. kendisi çok içkici ve disiplinsiz bir asker olduğundan karargahın etrafında çok fazla fahişe olduğu, birliğini bir fahişe grubunun izlediği ve bu birliğe hooker'ın ordusu adı verildiği, bu teriminde oradan kaldığı rivayet edilir. ancak hooker kelimesinin 1845 yılında basılı eserlerde fahişe anlamında kullanıldığı tespit edilmiştir ki söz konusu tarih generalin kamuoyunca bilinmesinden çok önceydi. herhalükarda bu şehir efsanesi büyük yaygınlık kazanmıştır..
  • kuzey birliklerinin komutanı general hooker iç savaş sırasında askerlerine yuvalarının rahatlığını aratmamak için fahişelerin ordunun peşinden gitmelerine izin vermiştir. onlara süpürgeciler bölüğü denirdi. bugün bu ad biraz başkalaşım geçirip kaldırım süpürgesine dönüştü..

hesabın var mı? giriş yap