şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: josef k)
 • bir ekşi sözlük yazarı.
 • franz kafkanın davaromanında ana karaktere hayat veren kişidir. soyadda ki "k" kısaltması yazarın kendisinden parçalar barındıran bir karakter olduğu izlenimini verir.
 • dasdas tarafından sahnelenmeye başlamış tiyatro oyunudur.
 • kafka'nın dava isimli romanının uyarlamasının sahnelendiği mert fırat, didem balçın, onur dilber ve özgür aydın'ın oynadığı tek perdelik, seyir zevki yüksek, tavsiye olunası tiyatro oyunu.
 • dün akşam water garden dasdas sahnesinde izlediğimiz oyun. joseph k yı mert fırat canlandırıyordu. oyun akışı çok iyi ışık ve ses efektleri çok başarılıydı. bu kadar sıkıcı ve insanı bunaltan bir hikaye içine bolca şaka katılarak ama anafikrini de kaybetmeden ancak bu kadar iyi sahnelenebilirdi. dekor başarılıydı, ince düşünülmüş en az objeyle atmosferi kolayca hayal edebilmemizi sağlamakta idi.

  gidin gittirin!

  eleştirim:

  --- spoiler ---

  yaaaa mertçim ne çok soyunmaya meraklıymışsın be arkadaş.

  bu kadar da sevişilmez ki! insanda bi hareketlenme oluyor. şaka şaka sevişin sevişin!
  --- spoiler ---
 • ben büyük beklentilerle gittiğim oyundan birazcık hayalkırıklığı ile ayrıldım.
  öncelikle bir parantez açıp didem balçın'ın oyunculuğunu çok beğendimi belirtmeliyim. herkes iyidi ama o çok çok iyiydi bence.
  sanırım ben bu hikayenin anlamının kaybolduğunu ve mizahın fazla kaçtığını düşünüyorum. belki de mizahın fazla olmasında değil de kalitesinde sorun var.
  ayrıca joseph k bundan fazlası bence. ben izlerken kafkaya biraz ayıp ediyoruz gibi hissettim.
  he genel olarak akıp giden 90 dakikalık hoş bir oyun, çok emek ve iyi oyunculuklar var, eleştirmek de hoşuma gitmiyor ama konu kafka ve dava olunca yetersiz sanki.
 • 8 hazirandaki oyunu izleme fırsatım oldu, dasdas'da. öncelikle mekan hakkında yorum yapayım, sahneyi beğendim ben zaten arena tipi sahne pek sevdiğim bişey. onun dışında mekanın bulunduğu yer itibariyle çıkışta içilecek çay-çorba imkanı, iç tasarımı falan hep tatlışko.
  uzun süredir mert fırat'a ya ne tatlı adamcı bir hanım olarak oyunu aramızda 20 cm varken oynaması çok hoşuma gitti. bu not düşülsün. ^^ didem balçın'ın oyunculuğuna hayran kaldım. uzun süredir tiyatroya gitmiyordum diyebilirim, en son ekim gibi bir delinin hatıra defterini izledim, sonrasında da kadir has'da öğrenci topluluğunun yaptığı pek tatlı bi oyuna gitmiştim. bir delinin hatıra defteri tam anlamıyla hatırladığım son gösterim olduğu için üstüne bişey koymak zor oldu. yine de didem balçının oyun içinde girdiği her rolde değişen ses tonu, duruşu, mimikleri çok iyiydi. oyunda 22 ayrı rol ve 3 oyuncu var, mert fırat sadece sürekli olarak joseph k, bu da çok dinamik, sürekli rolden role giren bi ekip demek.
  kararında bi güldürmeyle zamanın nasıl geçtiğini anlamadan bayıla bayıla izledik oyunu. buna tabi mert fıratın olmadığı sahneler oynanırken kenarda sırıtması da dahil.

  yeni sezonda devam ederlerse kesin gidin.
 • moda sahnesi'nin yeni küçük kardeşi dasdas'ta izleme fırsatı bulduğum oyun.
  mert fırat, didem balçın, onur dilber ve özgün aydın dört kişiden oluşan güçlü bir kadro mevcut.

  hikayede ara ara kopmalar yaşansa da bu oyuncu kadrosu sizi öyle sarıyor ki o anları hissetmeden hikayenin içinde buluyorsunuz kendinizi.
  bir de edebi çevirilerde, özellikle dil vs de değişiyorsa tür de etkileniyor.
  şöyle ki, mizah dozajının fazla olduğunu düşünüyorum. güldük mü? -evet güldük. fakat bazı zorlama espriler karakterlerden uzaklaşmaya sebep oldu.
  (kopuş anlarının bir sebebi de oyunun uzun* ama tek perde olması olabilir)

  yine de gidilip görülmesi gereken bir oyun olarak tavsiyemdir.
 • dun izledigim ve epey begendigim bir kafka-dava uyarlamasi. guldurdugu kadar o bunalimi da vermeye calistigini dusunuyorum.
  bu arada didem balcinin oyunculugunun yani sira saclarini da cok begendim, sampuanini ogrenebilmek isterdim. *

  sahnenin arena tipli olmasi guzel, seyirciyi icine alan, karsidan izlemek yerine bizzat dahil oluyormus gibi hissetiren bir yapisi var fakat tribunlerin onunde bulunan korkuluklar sahnenin gorulmesini cok zorlastiriyor. bilet almayi dusunen varsa tribunde h-i-j-k sirasindan almasin bence. hadi yine iyisiniz. *