şükela:  tümü | bugün
  • art as idea as idea manifestosunu benimsemiştir
  • sanat yapmanın (art making) dille (language) olan bağlantısını irdeler.
    ona göre sanat anlam yaratmaktır.
  • 31 ocak 1945 toledo, ohio doğumlu annesi fransız/ingiliz/cherokee ve babası macar asıllı olan amerikan kavramsal sanatçı. 1955-1962 yılları arasında toledo tasarım müzesi okulu'na devam eden kosuth 1963 yılında burslu olarak cleveland sanat enstitüsüne kayıt olmuştur. 1965'te new york'a giden sanatçı 1967 yılına kadar orada görsel sanatlar okuluna devam etmiş 1971 yılından sonrada "new school for social research"da antropoloji ve felsefe çalışmıştır.
    joseph kosuth, nesnelerin dil ve kavram ile olan ilişkilerine vurgularda bulunduğu çalışmalar gerçekleştirmiştir. kosuth’un bir duvar saati, saatin fotoğrafı ve ingilizce- latince sözlükten zaman, makine ve nesne sözlüklerinden alıntılarla gerçekleştirdiği ‘saat(bir ve beş)’ adlı çalışması görsel algı, dil ve kavram arasındaki ilişkileri düşünsel bağlamda ele alan çalışmalara örnek olarak gösterilebilir. bu çalışmasında, kosuth saatle ilgili bu beş öğeyi bir araya getirerek, fotoğrafı sanat olarak kabul ederken, nesnenin kendisini neden sanat olarak kabul etmediğimizi sorgulamıştır.
  • 1960’lı yıllarda ortaya çıkan kavramsal sanatın öncülerinden olan abd'li sanatçı. sanat eğitiminin yanı sıra felsefe ve antropoloji eğitimi de alan joseph kosuth, 1960’ların sonunda terry atkinson, michael baldwin, charles harrison gibi kavramsal sanatçıların kurduğu art&language (sanat ve dil) grubu’nun bir üyesi oldu ve ürettiği sanat nesnelerinden çok düşüncelerinin önemli olduğunu iddia etmiş, görünenin yalnızca birer araç olduğunu söylemiştir. bu konudaki düşüncelerini, “yaptıklarım yalnızca modeldir. asıl sanat yapıtlarım düşünceler. ideali simgelemeyen bu modeller aklımdaki belirli bir sanat nesnesinin yaklaşık örnekleridir” şeklinde açıklayarak gayesini 1965 yılında yaptığı “üç sandalye” isimli iş ile tecelli etmiştir.
  • 'a şu sandelyeci adam değil mi?' değildir.. kavramsal sanat'ın akla ilk gelen isimlerinden. anlam ve kavram işçisi, ustasıdır.
  • 1965 tarihli bir ve üç sandalye isimli çalışmasında platonun mimesis kavramına, gerçeğin görüntüsü, gerçeğin taklidi ve gerçeğin kavramsal ifadesi ilişkileriyle ışık tutmuş sanatçı.