şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: mccarthysm)
 • guc arzusununun bir insani insanliktan cikarabildigi gerceginin en unlu temsilcilerinden biri olan politik figur. yasami boyunca girdigi her secimde yalanlara ve sahte belgelere bas vurmus, en sonunda yanlis bir adim atarak orduya yuklenene kadar da bu taktiklerinde basarili olmustur. secim yalanlari arasinda, rakibinin yasini yuksek gostermek, savasin basinda bile yas haddinden askere alinamayacak kisileri askerden kacmakla suclamak, savas boyunca masa basi gorevlerinde bile yer almis olsa da 30dan fazla askeri mudehalenin icinde yer aldigini one surmek ve bununla da kalmayip elinde silahlarla poz vererek secim kampanyasina katilmak sayilabilir. mccarthy bu tip basarilarindan cok memnun kalmis olsa gerek ki, bir baska secim oncesi bu basarilarina(!) bir yenisini eklemekten cekinmemis ve mccarthyism adiyla da anilan kominizm avini baslatmis, kendisini asagiya cekmeye calisanlari komunistlikle suclamis ve politik hayatlarini sona erdirmis, komunist partinin liderlerini idam ettirmistir. parantez icinde belirtmek isterim ki, bu donem amerika'nin dis politikasini yillarca etkilemis ve etkilemeye devam etmektedir. hukumet oncelikle bu insan musvettesi adamin baslattigi akima isine geldigi icin dort elle sarilmis, ancak mccarthy'nin yuzsuzlugu durdurak bilmeyip, orduya saldirdiginda mccarthy'nin ipini cekmistir. amerika'da komunizm denince hala mccarthy yillarini hatirlayan bir kusak vardir. mccarthy sonunda icki problemlerine yenik dusmus ve siroz sayesinde yasami sona ermistir.

  mccarthy'i belki de en iyi anlatan sozler mccarthy durusmalari sirasinda avukat joseph welch'den gelmistir, kendisine kulak verelim:

  "if it were in my power to forgive you for your reckless cruelty, i would do so. i like to think i'm a gentle man, but your forgiveness will have to come from someone other than me."
  ....
  "let us not assassinate this lad further, senator. you've done enough. have you no sense of decency, sir? at long last, have you left no sense of decency?"
 • engizisyonun modern kabul ettigimiz caglarda da devam edebildigini kanitlamis, cesitli sekillerde yasanabilen bir tarza ismini kazimis kisidir. eline guc gecmis bir fanatik stereotipidir, ilginc olan bu insanin yaptiklari degil, yapmasina seyirci kalinabilmesidir. kendisi yasamasa da ruhu devam etmektedir.
 • komunist avına başlama bahanesiyle ne kadar kafası çalışan, ilim irfan sahibi, mantıklı ve insanca düşünen akademisyenleri universitelerden attırtmış olan paranoyak ve sahtekar, kendine çalışan, adı bugünlere kalmamış, infamis * olarak anılan amerikan siyasetçisi...1946 yılında abd senatosu'na girmiş, şubat 1950'de de komünist avının başlamasına önayak olmuştur. ha bi de kafasınca hiçbir kanıta dayanmayan bi 205'ler listesi oluşturmuştur.

  ülkemiz at gözlüklü siyasetçilerinden ve kafası bir yöne yönelmiş akademisyenlerinden bir güruh da, mccarthy uygulamalarından geri kalmamış, madem "muhteşem"(!) amerika yapıyor biz ne güne duruyoruz diyerek 40'lı ve 50'li yıllarda pek çok öğretim üyesinin adi bir biçimde üniversitelerden atılmasına ön ayak olmuştur..

  rem bu zatı exhuming mccarthy şarkısında ayar manyağı yapmıştır, o da ayrı bir hikayedir...
 • tam adı joseph raymon mccarthy olan 1908 ile 1957 yılları arasında yaşamış olan kişidir. 1947 ile 1957 yılları arasında cumhuriyetçi parti saflarında senatörlük yapan bu kimsenin döneminde bertolt brecht komisyon önünde ifade vermeyi red ederek birleşik devletlerden ayrılmış, rosenbergler idam edilmiş, birçok amerikalı sanatçı ve fikir adamı ya mahvolmuş ya da eski kıtada yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmışlardır.

  kendisinin sorgulama metodu sorguladığı kişileri hamasetle ve dalga geçerek sinirlendirip hata yapmaları ve yapmış oldukları hataları büyüterek yaftalayan bu kişi hakkında nicolas guillen söyle bir şiir yazmıştır;

  burada yatıyor senatör mccarthy
  ölümden yatağı üzerinde, ölü,
  dört maymun dikizliyor onu;
  burada yatıyor senatör mcmaymun
  carthy'den yatağı üzerinde, ölü,
  dört şahin dikizliyor onu;
  burada yatıyor senatör mcşahin
  maymundan yatağı üzerinde, ölü,
  dört tay dikizliyor onu;
  burada yatıyor senatör mctay
  şahinden yatağı üzerinde, ölü,
  dört kurbağa dikizlemekte onu:
  carthy mccarthy.

  burada yatıyor senatör mcköpek
  ulumalardan yatağı üzerinde, ölü,
  dört gangster dikizliyor onu;
  burada yatıyor senatör mcgangster
  köpekten yatağı üzerinde, ölü,
  dört kurşun dikizliyor onu;
  burada yatıyor senatör mckurşun
  haykırışlardan yatağı üzerinde, ölü,
  dört balgam dikizlemekte onu:
  carthy mccarthy.

  burada yatıyor senatör mcbomba
  hakaretlerden yatağı üzerinde, ölü,
  dört domuz dikizliyor onu;
  burada yatıyor senatör mcdomuz
  bombalardan yatağı üzerinde, ölü,
  dört dil dikizliyor onu;
  burada yatıyor senatör mcdil
  domuzlardan yatağı üzerinde, ölü,
  dört yılan dikizliyor onu;
  burada yatıyor senatör mcyılan
  dillerden yatağı üzerinde, ölü,
  dört baykuş dikizlemekte onu:
  carthy mccarthy.

  burada yatıyor senatör mccarthy,
  mccarthy'nin ölüsü,
  ölü mccarthy,
  ölü ve dahi ölü,
  amin.

  kendisinin şekli simali budur;

  http://www.asharperfocus.com/images/goodni18.jpg
 • bana cok asina, pek tanidik gelen bir karakter. ama yok canim, ne alakasi var, adam kac sene once yasamis olmus. olur mu hic ? sen de parrranoyak'missin be jander.
 • hukukçu ve senatör olan mc carthy, komünizm düşmanlığı ile öylesine ün yaptı ki, yalnızca devletin değil, amerika'daki bütün çalışma kollarının rus casusları, komünistlerle dolu olduğunu ileri sürerek, senato soruşturma kurulu başkanlığına geçti ve iftirada, saldırganlıkta, şarlatanlıkta öylesine azıttı ki, mc carthy'cilik diye anılan bir iftira mesleğinin doğmasına yol açtı. gerçekten de, ondan sonra bütün kapitalist ve azgelişmiş ülkelerde mc carthy benzerleri türedi; bunlar neden, tanıt göstermeden birçok kişiyi komünistlikle, casuslukla, yurt hainliği ile suçladılar, toplumlarına korku saldılar.