şükela:  tümü | bugün
 • the elephant man olarak bilinen 1862 doğumlu merrick, 5 yaşında başlayan hastalığı sonrası zor günler geçirmesine karşın, ilerleyen dönemlerde şov dünyasında kendisine iş bulmuş ve iyi de para kazanmıştır. daha sonra kendisiyle araştırma yapmak konusunda anlaşan bir doktor, fil adamın aslında proteus syndrome'a sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.
 • (bkz: john merrick)
 • bu deformasyonun annesini hamileyken bir fil tarafından korkutulması sonucu oluştuğunu düşünen, victoria döneminde yaşamış insan. kafasının ağırlığından dolayı yatarak uyamadığı için ömrü boyunca oturarak uymak zorunda kalmıştır. ölümü ise yatarak uyuma denemesi sonucunda oldukça trajik bir şekilde olmuştur.
 • aynı zamanda mastodon'un leviathan albümündeki bir enstrümental parça. gerçekten çok güzeldir, alır sizi götürür, joseph merrick'in neler hissetiğine dair ipuçları verir.
 • nam-ı diğer fil adam. neurofibromatosis tip 1 maffucci sendromu polyostotic fibrous dysplasia hastalıklarına sahip olduğu için toplumdan dışlanmış ve 27 yaşındayken ölmüştür.
 • joseph çocuk yaşlarda fil hastalığına yakalanır, vücudunda deformasyonlar başlar. söylemlerinden, fiziksel olarak engelli olduğu tahmin edilen annesi, joseph daha küçükken yaşamını yitirir. annesinin ölümünden sonra babası çocuklu başka bir kadınla evlenir. üvey annesi diğer çocukları kadar yakışıklı olmayan joseph'i dışlamış, ona kötü davranır. bu zulme dayanamayan küçük joseph evi terk eder.

  görünümünden dolayı hiç bir yerde iş bulamayan joseph, kentte biçare dolanırken bir sirke denk gelmiş. burada çeşitli şovlarla insanları eğlendiren/korkutan tuhaf görünümlü ve kıyafetli insanları görünce , herkes tarafından "korkunç" bulunan vücudunu sergileyerek para kazanabileceğini fark etmiş, çaresizce... yine aynı sirkte sam torr ile karşılaşmış ve hikayesini anlatmıştır. şovmen torr hikayeyi süsleyerek bunu bir gösteri haline getirmiş ve birlikte para kazanmışlar.

  !---- gösterinin açılışı ----!
  hayat sürprizlerle dolu. bu ucubenin zavallı annesinin talihini düşünün, yere yıkıldı...
  hamileliğinin dördüncü ayında bir fil tarafından yere yıkıldı... afrika'nın bilinmeyen bir adasında.
  sonuç açıkça ortada.
  bayanlar ve baylar, işte korkunç fil adam!

  sonrasında işler tamamen joseph'in kontrolünden çıkmış, showmen'in "kafes hayvanı" muamelesi yaptığı bir sömürü aracı ve gelir kaynağı haline gelmekten kurtulamamıştır. sergilediği bir gösteriyi izlerken londra hastanesi'nde cerrah olarak çalışan doktor frederick treves'in ilgisini çeker üzerinde çeşitli tetkikler yapılmak üzere hastaneye yatırılır. kraliyet ailesinin ve asilzadelerin de ilgisini çeken joseph, zamanla ülke çapında bir şöhrete kavuşur. hastane kurulunun aldığı bir karar ile kaldığı oda, yaşamının sonuna kadar kendisine tahsis edilir. yeni yaşam şartlarına yavaş yavaş adapte olur ve içindeki zarif, hümanist, yaratıcı ve sanatkar yapı açığa çıkar.

  kafa tasının çok büyük olmasından dolayı hayatı boyunca oturarak uymak durumunda kalmıştır. 11 nisan 1890'de normal insanlar gibi uymak isteyip sırt üstü yatar ve 27 yaşındayken boğularak yaşamını yitirir.

  hayat hikayesi, david lynch'in yönettiği "the elephant man" adlı film ile beyaz perdeye aktarılmıştır.

  (bkz: the elephant man - david lynch)

  vefat etmeden önceki görünümü
  şapka ve maskesi
  gösterinin yapıldığı dükkan
  iskeleti
  hastene odasındaki penceresinde sadece çatısının bir kısmını görerek yaptığı katedral maketi