şükela:  tümü | bugün
 • dünyada ilk kez bir yüzey üzerine görüntü düsürüp sabitlemeyi basaran ve ilk fotografçi olarak tarihe geçen kişi.
 • tarihteki ilk fotografi 1826'da ceken ki$idir.. kendisine kismet olan bu ilk fotograf ise $udur: http://www.artlex.com/…p/images/photo_niepce.lg.jpg
 • bu ilk fotoğrafı, evinin penceresinden camera obscura aracılığıyla 8 saatlik bir pozlama sonunda, 1826 yılında gerçekleşmiştir. daha sonra daguerre ile ortak olmuş, ve fotoğrafın ilanını göremeden ölmüştür.
 • niepce yoksulluk icerisinde ölür ve bu isin kaymagini yemek daguerre'e kalir.
 • şu an kenan ışık ın sorduğu 60 bin tl lik soru bu adamın çektiği ilk fotoğraf ne idü ?
 • insanlık tarihinin ilk fotoğrafını çeken insan. o dönemlerde genelde oymacıların kullandığı yuda bitümü isimli ışığa maruz kaldığında ağaran bir madde sayesinde istediği sonuca ulaşmıştır. niepce kurşun ve alay karışımı bir kabı yuda bitümü ve lavanta yağı karışımıyla kaplar ve camera obscura'nın içine yerleştirir. ardından bütün gün pozlama yapar. bu tekniği kullanarak cam ve kurşun-alay karışımı zeminler üzerine düşen görüntüyü sabitlemeyi başarmıştır.

  daha sonra, o zamanlar tanımadığı louis daguerre'den fotoğraf üzerine birlikte çalışmayı teklif eden bir mektup alır. önceleri çalışmalarını tek başına yürütebileceğini düşünse de ardından daguerre'in teklifini kabul ederek güçleri birleştirir ve dark side'a geçer.
 • fransız devriminde subaylık yapmış olan fizikçi. oğlu isidore ile evinde motorlar, renk veren maddeler, pancar şekeri gibi alakalı alakasız konularda deneyler yaparken oğlunun 8. louis'in muhafız birliğine girmesiyle deneylerine yalnız devam etmek zorunda kalmıştır. iyi de olmuştur çünkü bu sayede aklına duyarlı bir maddeye batırılmış satıh üzerine ışık vererek gravürleri kopyalamak gelmiş, bu da fotoğrafçılığın ilk adımlarının atılmasını sağlamıştır. böylece 1816'dan itibaren gümüş klorürlü kağıtlar üzerinde gerçek fotoğraflar elde edilebilmiştir. ilk fotoğraf her ne kadar "chalon penceresinden görünen manzara" olarak bilinse de aslında ondan yaklaşık iki sene önce çektiği "hazırmasa" ilktir. ancak o fotoğraf 1892 yılında kaybolduğu için tarihe geçememiştir.

  aslında ilk fotoğrafın çekilmesinden önce de karanlık oda kavramı biliniyordu. ancak bunlar daha çok görüntünün bir mercek aracılığıyla başka bir yere yansıtılması üzerineydi. niepce'den önce bildiğimiz manada fotoğrafa en çok yaklaşan isim thomas wengwood olmuş ancak çalışmaları esnasında hastalanarak öldüğünden sonuca ulaşamamıştır. niepce ise 1826 yılında keşfine rağmen neredeyse iflas etmek üzereydi ve bu sebeple 1829 yılında canlı manzara ve ışık oyunları tiyatrosunun sahibi olan ressam daguerre ile birlikte çalışmaya başladı. gel gör ki niepce 4 yıl sonra ölünce daguerre çalışmaların çoğunu kendine mal etti hatta birlikte ürettikleri fotoğraf mainesine daguerreotype adını vererek epey zengin oldu. sonrasında fransız hükümeti bu haksızlığı biraz olsun hafifletmek amacıyla niepce'nin oğlu isidore'a ömür boyu aylık bağlamıştır.
 • lavanta esansında erittiği gümüş bromürlü karışım sayesinde çektiği fotoğraf hala texas üniversitinde sergileniyor. tarhiteki ilk uzun pozlamayı yapan arkadaş da kendisi.

hesabın var mı? giriş yap