şükela:  tümü | bugün
 • abd başkanlığına adaylığını koyacakkadar popüler olmuş, ancak bu yüzden mormon olmayanların tepkisini çekmiş, sonrasında vatana ihanetten yargılanıp tutuklanmış ve hapishanede kardeşiyle birlikte linç edilmiştir.
 • ayni isme sahip pederiyle karismasin deyu nadiren joseph smith, jr. olarak anilir. dunya nufusunun gayet kucuk sayilabilecek bir alt kumesi yazdigi kitaba (bkz: the book of mormon) ve baslattigi harekete (bkz: latter day saint movement) inaniyor olsa dahi bu adina/hatirasina bir bina olmasini engellememektedir (bkz: joseph smith memorial building).
 • kendisinin bahsi gecen south park bolumu episode 712 all about the mormons'dur.
 • zamanının çakal heriflerinden bir tanesi. "ben de peygamberim ki, ben de oradaydım ki" diyerek birsürü kişiyi inandırıp gütmeye başlayarak smith ailesinin gelecek nesilleri için çok güzel bir para kaynağı sağlamıştır.
 • son peygamber, yuce allah'in kullarinin iyice zivanadan cikmasi uzerine gonderdigi son elci. allah'in kelamini ve mukemmel dinini insanlara ulastiran efendimiz.

  asagilik ateist ve komunist pislikler kendisine akil almaz iftiralar etseler de semavi dinlere mensup herkes (basta muslumanlar olmak uzere, hiristiyanlar, yahudiler) kendisini sever ve sayar, bildirdiklerinden asla suphe etmez.
 • peygamberligini ilan ettiginde henuz 14 yasinda olan, sirf bu yuzden bir cok insanin yalan soyledigine veya cikar pesinde kostuguna ihtimal vermedigi tarihi kisilik.
 • yuhanna incilinin bir diğer ismi john ismi ile de anılan, mormon kilisesinin ilk kurucusu ve peygamberi! 1805 yılında doğan joseph 11 çocuklu fakir bir ailenin 5. çocuğudur.. gençliğinde farklı bir çok kiliseye devam etmesine rağmen, her kilisenin farklı bir yol ve istikamet tahin ettiği gerekçesi ile bu kiliseleri sorguladığını, yine bu geçiş evresinde moroni isminde bir meleğin yardımı ile kendisine altın bir kitap gösterildiğini, hristiyanlık dininin esas prensiplerinden uzaklaşarak, farklı bir kimliğe büründüğünü iddia ederek yeni kurduğu kilisesine inanan toplamaya başlamıştır.. rivayete göre kendisine gösterilen altın kitap iki yıl sonra ruhen olgunlaştığına inanılarak kendisine verilmiştir! o dönemlerde barbarlığın had safhasını yaşayan ve kültürel eksenli barut fıçısı üzerinde oturan amerikan sisteminin gazabına uğraması fazla uzun sürmez ve 39 yaşında kardeşi ile birlikte atıldığı hapishanede linç edilerek öldürülür.. fakat geride bıraktığı inanç ritüelleri inananları tarafından devam ettirilerek tarikatın ana üs noktası utah eyaleti seçilerek, bu eyalette örgüt geniş çaplı ekonomik bir güç haline gelir. günümüzde başkan adayları çıkarabilecek kadar güçlü bir yapılanması olan mormonların %85'e yakını utah eyaletinde yaşamaktadır..
 • frans de waal' in the bonobo and the atheist kitabında, propogandasını yapan iki adamın, o dönem groningen üniversitesi yurtlarından birinde bir odada kalan yazarı ziyaret ettiği, yazarın da adamların söyleyeceklerini merak ederek odasına kabul ettiğinden bahsedilir. frans de waal' in, küçüklüğünden itibaren tombul solucanlarla beslediği, akranlarına göre hayli iri olan ve görüşmenin başlarında odada bulunmayan cüce kargası, ilerleyen saatlerde pencereden içeri girip sunum yapan adamlardan birinin kafasına konunca, iki adam şeytana ve kargaya lanetler yağdırarak olay yerinden uzaklaşırlar.

  hayatınızın hiçbir döneminde işinize yaramayacak bir bilgi sahibi oldunuz. tebrikler.
hesabın var mı? giriş yap