şükela:  tümü | bugün
  • pseudo.com'un fikir babası. bu web sitesini sattığında bir gecede 80 milyon dolar kazandı. bu parayla "quite" ve "we live in public" projelerini tamamladı. bu projeleri para kazanmak amacıyla yapmadı fakat quite projesi ona çok pahalıya patladı. bakiyesi eksiye geçince, etiyopya'ya yerleşip beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başladı.
    (bkz: we live in public)
  • abinin problemi kafasının fazla çalışması. yani 'internet hayatımızı tamamen değiştirecek' üzerine bütün planı kurup yaparken küçük değişiklikler üzerine yoğunlaşsa milyarder olabilirmiş. mesela 'quite: we live in public' projesinde truman show tarzi distopik bir gerçeklik yerine daha basit bir 'voyeur' hali üzerine formatı kurgulasa 'big brother' projelerinin ilk geliştiricisi olup tonla para kazanırmış ama diğer işte bütün parasını harcayıp batıyor.

    bu tarz konular benim çok ilgimi çekiyor. ortada fütüristik bir adam var ve herkesten önce oradaki ekmeği görüp yatırım yapıyor ama ondan sonra yapanlar daha çok kazanıyor. bu da bence 'fütüristik bir realiteyi' beklemekten kaynaklanan bir problem. elon musk mesela çok basit bir sistem üzerine kuruyor planını: internetten alışveriş yöntemi: paypal. ve bu basitlik ona işlevsellik sağlayıp para eder hale getiriyor işini. daha sonraki işlerinde ise 'on yıl sonrasının dünyasına' göre programlıyor projelerini 2050'de dünya'yı robotlar istila edicek ya da hepimiz 'görsel karakterlere' dönüşeceğiz üzerine değil. elektrikli araba, güneş enerjisi (yenilenebilir kaynaklar) mevzusu o gün moda olmasa da on on beş yıl içerisinde yükseleceği belli, hele ki 'küresel ısınma' konularını doğru okuyabiliyorsan (2000'lerin başının en önemli gündem maddesidir. o kadar ki abd başkanlık seçimleri bunun üzerine şekilleniyordu. al gore'un en büyük vaadi küresel ısınma ile savaşmaktı) şimdi bunu görüyorsan on yıl sonra 'fosil yakıt tüketimine' kısıtlama geleceğini, aksi yöndeki hareketlenmelere de devlet teşviği olacağını görmek hepimiz truman'a dönüşüceğizden çok daha işlevsel ve kazançlı. ya da türkiye'den örnek verecek olursak; yemekleri internetten sipariş etme fikri de öyle. basit ve günün ihtiyacı. haliyle kazançlı.

    bu josh abi; çok büyük zekayım, büyük işler başaracağım'ın vasatlığına düşmeyip daha basit modellemeler üzerine gitseydi şu an diğer genç zenginler ile birlikte anılıyor olurdu.