şükela:  tümü | bugün
 • rakugo icra eden beş kızın günlük hayatından ibaret, komedi, şirinlik (gerçi özel bir şirinlik yok, karakterlerin tipleri sadece), ve genel olarak japon kültürü ve şehir hayatı odaklı manga/anime. lucky star'ın okulsuz ve daha geleneksel versiyonu gibi.

  sayonara zetsubou sensei'nin yaratıcısı kouji kumeta'nın elinden çıkmış. esprileri/göndermeleri anlamak japonya ile epey iç içe değilseniz biraz zor, zira epey bir tarih/edebiyat/politika/gelenek referansı var (kumeta için milliyetçiliği fazla göze batıyor falan demişler myanimelist'te, bunla alakalı galiba).
 • japon popüler medya akımlarının parodilerinden tut genel itibariyle japonya'da vuku bulan envai çeşit her konuya gönderme yapan parodi, komedi ve slice of life tarzı anime serisidir. zetsubo sensei'nin mangakasının sevdiğim yanı yazdığı eserleri o kadar detaylı bir şekilde anlatır ki bu ayrıntıları yakalamak insanı bir müttenden sonra bedenen bayağı bir yorar. özellikle zetsubo sensei gibi serileri insan bir oturuşta oturup izleyemez. arada sırada ben bile tekrar izlediğim zaman ekranı istila eden yazıları okuyabilmek için sürekli durdurdum videoyu. allahtan bu seriyi zetsubo sensei gibi yapmamışlar da hikaye veya sketçler kendi doğal döngüsünde şeker kızların kendi aralarındaki sohbetleri arasında bir su gibi akıp gidiyor. kızlarımızın en çok sevdiği şey birbirlerine deli kelime oyunları yapmaları. yaptıkları cinasları bazen takip etmek bünyeyi biraz yorsa da japoncayı yeni öğrenen kişiler için gayet eğitsel bir işlevde görüyor bu kelime oyunlu * diyaloglar. yani japonca diline aşina değilseniz işte o zaman bu cinaslara fransız kalabilirsiniz ki her bölümde en az 20 kere birbirlerine takılarak yapıyorlar bu kelime oyunlarını artık dil cambazı olmuş ana karakterlerimiz.

  son olarak parodi serisi olmanın yanında eğitici bir seridir de. evet doğrudur japonya kültürü ve o günün popüler medya akımında, o ülkede neler olup bittiğini iyi bilmek lazım yapılan referansları anlayabilmek için. lakin genel popüler kültüre de gönderme yaptığından insanı izlerken sıkmaz. mesela 7. bölümde kızlarımızın balıkçı pazarına gittiğinde ülkede balık pazarının nasıl işlediğini veya tarihine kadar bir çok detayı izleyiciye anlatır. bu sayede japon kültürü hakkında bir çok bilgi vererek insanı bilmediği şeyler hakkında da bilgilendiren bir seridir. yani genel kültür itibariyle bir çok konu hakkında, insanın genel kültür seviyesini yükselten eğitici bilgilere sahip animedir.

  ilk başlarda her ne kadar rokugo izleyeceğim diye ekranın başına geçsem de yine karşıma komedik slice of life serisi olarak çıktı bu anime. lakin mangakasının yani yazarının kendine has anlatım tarzı olduğundan sıkılmadan izledim. birbirinden renkli karakterleri yaratmak sanırım bu yazarın yeteneği. zetsubo sensei'de de bir sınıf dolusu birbirinden ilginç karakterlerin birbirleriyle girdikleri o komik diyalogları izlerken insan bayağı eğleniyordu. o biraz daha hardcore olsa da bu seri daha çok k-on vari bir şekilde insanı yormadan softcore tarzında izletiyor kendisini. kısacası parodi, komedi ve slice of life tarzı serileri seviyorsanız mutlaka kaçırmamanız gereken özellikle underrated bir seridir.

  ek olarak açılış özellikle kapanış şarkısı bünyede bağımlılık yaratır. ingilizce altyazılı full şarkıya şuradan ulaşilabilir:

  nippon egao hyakkei - momokurotei ıchimon

  https://www.youtube.com/watch?v=orqisv3debs

  edit: unutmuşuz söylemeyi ama yaranaika gibi çeşitli memelere de gönderme vardır. *

  http://i.imgur.com/njikfq3.jpg
  bu da videosu https://www.youtube.com/watch?v=yv8q2iljky8