şükela:  tümü | bugün soru sor
 • le violon rouge filminin solo keman kısımlarını bu beyefendi çalmıştır.
 • 1713 yapımı bir stradivarius a sahip yetenekli kemancı. steven isserlis , yefim bronfman ve olli mustonen gibi müzisyenlerle oda müziği de çalışmaları da yapmaktadır.
 • hayran olunası bir kişi. dört mevsim 'i aya irini'de kendisinden dinledikten sonra bir de ladies in lavenderdaki o ağlatan keman sahnesini de onun çaldığını öğrendim ki, of daha ne olsun. ayrıca tek hayranı da ben değilmişim:
  http://www.joshuabell.com/
 • insanlarin ilgisini cekip cekemeyecegini olcmek icin washington dc metrosunun bir duraginda sabah yogunlugunda altinda kot pantolon, ustunde ceket, sapka resital vermis sahsiyet. sonucta ancak birkac kisi duraklamis ve dinlemeye dalmistir kendisini. olayin yazisi ve videosu http://www.washingtonpost.com/…ar2007040401721.html adresinden gorulebilir.
 • william walton ın konçertosunu kaydettiği cd'si muhteşemdir, o konçerto bu kadar parlak ve güzel ancak heifetz tarafından çalınabilir:)
 • metro'daki deneyde, kemanla 45 dakika boyunca altı bach eseri çalmıştır ve bunun sonunda sadece 32.17 dolar toplayabilmiştir. bunun da 20 dolarını bir kişi vermiştir.

  not: eserleri 3.5 milyon dolarlık bir stradivarius ile çalmıştır.
 • washington dc metrosundaki, sosyal deney amaçlı verdiği konserinden iki gün önce boston'da verdiği konser biletleri ortalama 100 dolara satılmış. deneyde sorgulanan şeyler; sıradan bir yerde, uygunsuz bir saatte güzelliği algılayabiliyor muyuz? durup ondan keyif alıyor muyuz? beklenmedik bir ortamda, bir yeteneği tanıyabiliyor muyuz?
 • iyi ki ladies in lavenderı izlemişim de adını öğrenmişim diyorum,başka bir şey demiyorum.
 • 1 mayıs 2010'da iş sanat kültür merkezinde olacak olan keman virtüözü. biletler için biletixe bakılabilir.
 • 1 mayıs 2010'da istanbul'da konser verecek olan ve daha önceleri de istanbul'da konserler veren, ancak çoğumuzun adını the washington post'un yaptığı sosyal deney ile duyduğu keman virtüözü.

  elin adamı güzel bir deney yapmış, bize de ancak bok atmak, "orhan gencebay çıksaydı daha dikkat çekerdi" gibi zırva yorumlar yapmak düşer.

  bu deneyde mevzu joshua bell'i herkesin tanıyıp tanımaması değil (bilakis populer olmaması deneyin amacına hizmet ediyor).
  adamın çaldığı müziği herkesin bilip bilmemesi de değil.
  deney washington dc'de yapılıyor, oklohoma da, arizona'da, bayburt'ta değil.
  anlıyacağın o saatte işe gidenlerin çoğu bırak yoksulu, ortalama değil.
  100 dolar verip konserine gidenlerin çoğu gösteriş budalası değil.

  ne yapacaklardı adamlar, metroyu kullananlara ne tür müzik dinlediklerini sorup, sordukları kişileri takip edip, ertesi gün de o müziğe karşı olan tepkilerini mi ölçeceklerdi.

  1000 kişiden bahsediyoruz babam, bunlardan 50 tanesi bile mi yapılan müziği farkedecek bir kulağa ya da klasik müzik bilgisine sahip değil.
  sadece birkaç kişi duruyor, çoğu en fazla iki dakika. en uzun duran da joshua bell'i fiziksel olarak tanıdığı için duruyor, tanımasa belki o kadar uzun durmayacak.
  bir tanesi bir dakika dinleyip, bravo diyerek geçiyor. müziğin farkında ancak daha fazla duracak zamanı yok. çoğu farkedemeyecek kadar gündelik hayatlarının içine sıkışmış durumda.

  aynı deneyi central park'ta yapsalar, sonuç böyle mi olurdu.

  ayrıca adam bir konserinde kişi başı 100 dolar topluyor diye tabiki de iyi sanatçıdır denilemez. ancak genel anlamda klasik müzik dinleyicisini de iyi olmayan bir performansa sırf moda olsun diye 100 dolar bayılacak kadar budala görmek bana kalırsa budalalığın ta kendisi.