şükela:  tümü | bugün
 • savaş öncesi bir üniversite profesörü olan ama amerikan iç savaşına gönüllü katılıp savaşmış kuzey'li bir general.
  benim ilgimi çeken ve sözlüğe bu başlığı açmama sebep olan nokta ise, chamberlain'nin ünlü gettysburg savaşında yaşadıkları ile atatürk'ün çanakkale savaşında yaşadıklarının benzerliği.

  chamberlain, ünlü (bkz: gettysburg) savaşında , kuzey ordularının en solunda yer alan 20. maine alay'ının komutanlığını yapıyor.1 temmuz 1863 tarihinde, iki ordu gettysburg kasabasında karşı karşıya geliyor. savaşın 2. günü,chamberlain, tüm kuzey ordu hattının en sol noktasında, little round denen bir tepeyi savunma emri alıyor. bu tepenin ve pozisyonunun önemi şu; eğer bu nokta düşerse, oradan saldıracak konfedarasyon kuvvetleri, tüm kuzey ordularını sararak tüm hattı dağıtabilir. chamberlain bunu farkediyor ve bulunduğu noktaya destek gelene kadar ölümüne bu noktayı savunmaya başlıyor. konfederasyon'un da planı bu, bu sırada. onlar da ölümüne bu tepeyi almaya çalışıyorlar, o noktayı alabilseler, sonra bütün kuzey hatlarını dağıtacaklar.

  20. alay, son kurşununa kadar savunuyor fakat artık cephaneleri bitmeye başlıyor. bunun üzerine chamberlain geri çekilmek yerine, askerlerine süngü takmalarını emrediyor ve cephanenin bitmesi ile birlikte süngü saldırısı emri veriyor.kuzeyliler ellerinde süngüler ile tepeden aşağı koşmaya başlıyorlar. neye uğradığını şaşıran güney ordularını da tepenin aşağısına kadar geri püskürtüyor.

  bu sırada seken bir şarapnel parçası,chamberlain'a isabet ediyor ama kılıcının kınına denk geldiği için chamberlain hafif yaralanıyor.

  bu savaş ile birlikte ünlenen chamberlain, halk arasında round tepesi aslan'ı ünvanı ile bilinmeye başlıyor.üstün şeref madalyası alıyor. savaş sonrasında ise siyasete giriyor ve maine eyaleti valisi oluyor.

hesabın var mı? giriş yap