şükela:  tümü | bugün
 • "celebrity" ressami. belki de "celebrity" kavraminin atasi. cagdasi olan bir suru unlunun boy ve portrelerini calismis, artistler, kahramanlar, birinci sinif fahiseler, asiller, yazarlar, dusunurler... o devirde bir cins "alem" dergisi olsaydi, resimlerini reynolds boyuyor olurdu. ustelik muhtemelen ilk "image maker". resimleri o unlulerin unlu ozelliklerine dair ayrintilarla dolu.
  bir de pek kendine hayranmis beyefendi. pek iyi duymamasina ve bir noktada gorusunu yitirecek kadart bozuk olan gozlerine ragmen pozdan poza girdigi, cakali otoportrelerini satmayi basaracak kadar iddialiymis bu konuda. ustelik devrin bircok sanatcisi normal normal gocup giderken, kendisi sasaali bir torenle st paul cathedrale gomulmeyi basarmis. "celebrity" kavramini yaratip "celebrity" olarak olmus.
 • three ladies adorning a term of hymen tablosunu çizerken üstünde benim kadar düşünüp düşünmediğini merak ettiğim bir ressam. çiz sonra nolucak diye düşünme çok iyi ya.
  usta o halı ne ya, o halıyı bana bi anlat, diril de "şunu demek istemiştim artık rahatlayabilirsin" de. rüyamda gördüm halıyı ya rü-ya-m-da. bir de demiyim dedim ama arkandan çok fena "arakçı" muhabbeti dönüyor, ayık ol.
 • 18. yy'ın en önemli avrupalı ressamlarından. ve bana göre portrelerin şahı. eserleri her an dile gelebilecek kadar gerçekçi, teatral bir sunum ve mükemmellik peşinde. beni en çok etkileyen portresi "jane countess of harrington" , antik yunan heykellerini çağrıştıran zarif duruşu görülmeye değer. modelin elbisesinin ritmik kumaş kıvrımları , uzatmakta olduğu eli, kolu adeta geleneksel bir tiyatro hareketi olarak algılanıyor. ayrıca jane'nin saçında bulunan devekuşu tüyü ile de zamanın modasına bir gönderme yapılmış. yanılmıyorsam eserin orijinali huntington kütüphanesinde muhafaza ediliyor.
 • kraliyet sanat akademisi'nin kurucusu ve ilk başkanı olan ingiliz portre ressamıdır.
  jane fleming, later countess of harrington adlı tablosunda joshua reynolds, bu portrede zamanın modasına göndermelerle birlikte modelinin teatral sunumu ve idealleştirilmesi gibi birçok unsuru birleştirmiştir. modelini kültürel bir otoriteyle donatmak için reynolds, antik çağlardan kalma ünlü bir heykel olan apollo belvedere üzerinden yola çıkarak modelin pozunu oluşturmuştur.
  lady cockburn and her three eldest sons
  lady elizabeth delme and her children
  cupid untying the zone of venus
  sanatçının başlıca eserlerinden bazılarıdır.
 • ingiliz ressam. sir.
  1723 - 1792

  18. yüzyılın ikinci yarısında sanatı ve eğiticiliği ile ingiliz sanatını öyküsel resim geleneğinden avrupa'nın etkileyici, görkemli üslubuna yöneltmiştir.

  https://en.wikipedia.org/wiki/joshua_reynolds