şükela:  tümü | bugün
 • galatasaray bu oyuncuyu da alırsa, hem siyahi oyuncu bolluğu hem de fransızca bilen oyuncu sayısı açısından fransız milli takımını geçicek.

  edit: galatasaraylıyım.
 • galatasaray alırsa bence büyük iş yapar. melo 30 yaşında en az 5 milyon euro bonservisine vereceksin, 2 sene sonra yaşından dolayı aynı verimi alacağın meçhul. 32-33 yaşında adamı bonservis bedeli ile de elinden çıkartamayacaksın.

  guilavogui daha 23 yaşında. zaten yetenekli ve daha da gelişeceğini düşünüyorum. melo'ya verilecek bonservisten biraz daha makul bir fiyata bitebilir ve yıllık ücreti melo'dan çok daha az olur. takımdaki afrikalılar sayesinde uyum sorunu yaşamaz.

  afrika kupası olunca da ön liberoda ben oynarım artık amk.
 • atletico madrid'in st. ettien'den transfer ettiği ; gine asıllı fransız oyuncu.
 • 2015/16 sezonunda kiralık olarak geldiği vfl wolfsburg formasıyla çıkmış olduğu 30 bundesliga maçında 2 gol kaydetmiş, tüm kulvarlarda ise 42 maça çıkıp 2 gol 1 asist ile oynamış olan 25 yaşındaki fransız orta saha oyuncusu. iki sezondur wolfsburg'da kiralık oynayan bu arkadaşı teknik ekibi beğenmiş olacak ki 3 milyon euro karşılığında bonservisini satın almışlar.

  benim aklımda ise fm'de çıkmış olduğu ilk 2 lig maçında 2 kırmızı kart ve toplam 10 lig maçında görmüş olduğu 3 kırmızı kart ile kariyeri silmeme neden olan bir ragequit yaptıran vatandaş olarak yer etmekte.
 • galatasaray'la isminin geçmesini mantıklı bulduğum, ama gelmesi halinde ne derece faydalı olacağının artık oyun düzenindeki yerine bağlı olduğunu düşündüğüm oyuncu.

  guialavogui, topla oynama kabiliyeti galatasaray'la ismi geçen diğer oyunculara göre (orel mangala, gedson fernandes, amadou diawara) düşük, stoper özellikleri kendi oyun stilinde görece ağır basan, ancak stopere geçtiği vakit de size istediğinizi tam anlamıyla veremeyen, merkez savunma jokeri / ara form savunmacı orta saha. sivri diyebileceğimiz özellikleri sadece oyun aklından uzak "ilkel" özellikler; güçlü, sağlam, agresif...

  daha önce merkez savunma jokeri olarak oynadığı wolfsburg'da bu sezona mark van bommel hocalığında girdi ve 4-2-3-1'in ikili merkez ortasahasında kendine yer buldu, kötü sonuçlar sonrası yolların ayrıldığı van bommel'in ardından gelen florian kohfeldt ile yine eski zamanlarına döndü ve daha değişik şekillerde kullanılarak aynı zamanda 4-3-3'ün önliberoluğundan 3-4-3'ün merkez stoperine uzanan bir yelpazede süreler almaya başladı, kabaca: görsel farklı mentalitelere sahip olan bu iki hoca da guilavogui'ye şampiyonlar ligi'nde forma verdi, kırmızı kart cezalısı olduğu salzburg maçı hariç gruptaki 5 maçta da oynamış oldu. ancak birkaç örnekle bahsedebileceğim mental eksiklikleri, wolfsburg'un şl'de neden başarılı olamadığını özetler nitelikte:

  4-3-3'ün önliberosunda oynadığı sevilla maçında zaman zaman merkeze geçişlerle işi 5'li savunmaya döndüren bir görevde oynadı. şu pozisyonda sevilla'nın rakip sahada top çevirdiği anda ceza sahasında yerini alıyor, ama sadece topu takip ediyor, etrafını hiç süzmüyor, arkasına geçen el haddadi'yi serbest bırakıyor, üstüne bir de gelen ortada kafa topunu ıskalıyor: görsel

  aynı maçtan başka örnek, savunma geçişinde ocampos'u takip etmeyip sadece topu takip ederek ceza sahası savunmasına geliyor, ama ocampos kafayı vuruyor bile: görsel

  bu da 4-2-3-1'in merkez ikilisinde yer aldığı lille maçından örnek; jonathan david'in golü atmadan önce topla buluştuğu bölge aslında, sol içteki guilavogui'nin pozisyonu süzdükten sonra kapatması / en azından hareketlenmesi gereken alan. çünkü sol stoper bronauw, j.david'e ilk müdahaleyi yaptıktan sonra yerini terketmiş oldu: görsel

  bunlar guilavogui'nin şampiyonlar ligi seviyesinde kaydettiği performansın özeti niteliğinde ve artık bu seviyelerin oyuncusu olmadığını gösteriyor. burada elbette takım arkadaşları, hocalar, her türlü faktör var. ancak guilavogui'nin yaşadığı bu düşüş için bir sezon öncesine, oliver glasner'le çalıştığı döneme gidebiliriz:

  geçen sezon başında marcel tisserand'ın fenerbahçe'ye transferi sözkonusu olduğunda onun da düşüşte olduğunu, o.glasner gibi bir hocanın onu gözden çıkarmasının sebebinin ise hem wolfsburg gibi ekonomisi iyi bir kulübün oyuncu gönderme lüksüne daha çok sahip olması, hem de glasner'in tempolu oyununda istenen savunmayı yapamayacağını düşünmesine bağlamıştım: (bkz: #112067782). nitekim tisserand'ın geçen sezon fb'de 4'lü savunmanın stoperi olarak çizdiği dalgalı grafiğin ardından bu sezon vitor pereira'nın stoperlerini oyun temposuna fazla katmadan oynattığı 3-4-2-1 düzeninde bir nebze iyi performans göstermesi bu durumu belirginleştirmişti.

  guilavogui ise o.glasner'in hem 19-20 sezonu hem de geçen sezonki planlarında yer alan bir oyuncuydu, ancak geçen sezon başlarında yaşadığı uzun sakatlığın ardından bir daha düzgün forma yüzü göremedi, ta ki bu sezon başına dek. bu sezon başında o.glasner eintracht frankfurt'un başına geçti, wolfsburg'un başına ise van bommel geldi ve guilavogui yeniden banko oyuncu oldu ve yukarlarda bahsettiğim 4-2-3-1 merkez ikilisinden biri olarak forma buldu... ki van bommel'in oyun mentalitesini şahsen beğenmem, psv'de de beğenmezdim, kendisinden sonra gelen roger schmidt'in psv'yi nasıl yükselişe geçirdiğini kabaca anlatmıştım: (bkz: #125941044). buna rağmen van bommel bile guilavogui'den yararlanmak istedi, çünkü cebi dolu.

  yani guilavogui son dönemleri baz aldığımızda çok nitelikli bir önlibero olmasa da diego simeone'nin zamanında 10 milyon euro saydırdığı bir oyuncu. evet orada hiç oynamadı ama, 14-15 sezonunda geçiş yaptığı ve bugüne dek çoğunlukla banko oynadığı wolfsburg'dan, o sezondan bu yana yolu geçen diğer bazı oyuncular:

  (bkz: kevin de bruyne)
  (bkz: julian draxler)
  (bkz: ricardo rodriguez)
  (bkz: ivan perisic)
  (bkz: mario gomez)
  (bkz: luiz gustavo)
  (bkz: dante)
  (bkz: diego benaglio)

  guilavogui de bunlar gibi, 2013-2017 arası, yıldız adaylarının a sınıf takıma gitmeden önceki son durağı + hala kendini kanıtlamak isteyen tecrübelilerin katkı vermek istediği, kısacası iddialı bir b sınıf avrupa takımı olma hedefindeki wolfsburg'un yaptığı transferlerden biriydi. o günlerden bugüne iyi bir takım elemanı oldu, ama beklenen sıçramayı yapamadı, yaşadığı uzun sakatlıklar olsun (ki her 2 sezonda bir gibi kaba bir sıklık sözkonusu), wolfsburg'un görece küçülmeye / modernize olmaya gittiği son 2-3 sezonki politikaları gereği kendisini parlatabilecek takım başarılarının yakalanamaması olsun, bu süre zarfında artık 31 yaşına gelmesi olsun bugün artık ismi türkiye'yle anılır hale geldi ve galatasaray'a gelmesi gündemde.

  peki domenec torrent kendisini istiyorsa neden istiyor olabilir?

  bunun için kabaca hatayspor maçındaki aytaç kara'nın kullanılışına bakınca (bkz: #132439597) guilavogui işte o zaman bana mantıklı geliyor, maç içinde gerek önlibero gerekse 3'lünün merkez stoperi olarak dönüşümlü kullanılacağı bir düzende (mesela görsel) torrent'in istediklerini tam anlamıyla verebilir, çünkü zaten maç içindeki her iki düzende de bütün yük guilavogui'ye binmeyecek;

  - önliberodayken oyun kurmayacak çünkü torrent'in topla birlikte hızlı ilerlemek isteyen düzeninde topu esas olarak iç (marcao, nelsson, berkan, cicaldau + kenarlardan içe katedecek kerem ve e.kılnç) ve kenar koridorlar (bekler) kullanacak gibi görünüyor (bkz: #132767448)

  - merkez stoperde olacağı zaman ise bekler ileri çıkacağı / dolayısıyla kaybedilen toplardaki geri dönüşlerde rakipler çoğunlukla bu kenar koridorları kullanacağı için son kerteye kadar yine kendisine iş düşmeyecek.

  yani torrent'e eğer tek bir tane merkez orta saha / önlibero transferi yapılacaksa, torrent'in bu tip bir oyunda ısrar etmesi, maç içi geçişlere uyum sağlayacak optimum transferi yapmak istemesi halinde tercihi guilavogui olabilir. aynı zamanda ismi geçen diğer orta sahalar içinde (mangala, gedson, diawara) kağıt üstünde torrent'e bu stoper-önlibero geçiş rahatlığını en çok sağlayacak eleman. ama dediğim gibi, kağıt üstünde. gelmesi halinde bunun gerçeğe dönüşmesi hem torrent'in hem de kulübün elinde.
 • gomis ile abi kardeş gibi çok yakın olan, özellikle gomis'in gelişi sonrası gerçekleşeceğini düşünmüştüm ancak bordeaux ile anlaşmış.

  instagram'dan veda postu da paylaşmış. gedson da olmadığına göre, galatasaray üçüncü alternatife yöneliyor demektir. bakalım şapkadan kim çıkacak.

hesabın var mı? giriş yap