şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kvinden i buret, fasandræberne ve flaskepost fra p filmlerinin dördüncüsü. yine oldukça sıkı bir polisiye. neden bilmiyorum ama az biliniyor sanki bu seri, hak ettiği değeri göremiyor maalesef.

  merak duygusunu film boyunca yukarıda tutmayı becerebilmiş ve güzel sayılabilecek bir ters köşeye sahip film.
 • iskandinav polisiyesi diye bir şeyin olduğunu kanıtı olan film.

  --- spoiler ---

  danimarka'daki öjeni uygulaması olan illegal kısırlaştırmalar hakkında enfes bir film.
  --- spoiler ---
 • zentropa yapımcılığındaki polisiyenin 4. filmi. karakterleri güzel süreklilik kazandırıyor(esad reis çok beyefendi adam) onun dışında iskandinav polisiye öğeleri. sofistike kuzeyli kötü adam muhabbetinin de ayrı hastasıyım. sherlock'ta da vardı, görevimiz tehlike, bonda da falan da kullanıldı. spoiler'a girmeyelim.

  kapalı havalarda ve yalnızsam seyrettiğim işlerden. baltasar kormakur da girdi bu işlere. o da temiz adamdır severim, sayesinde reykavijk'in piçi olduk, zaten hereke kadar yer:). top of the lake yine güzel bir yeni zelanda işiydi. bu prodüksiyonların pazarlama handikapı var. her yere satamazsın. standardını korumak da masraflı. o yüzden böyle oldschool film serisi şeklinde hazırlanıyor. çocukken hayatımı siken maelström'le başladığım kariyerimde son giulty pleasure'im bu seri. tek kanallı dönemde sobalı evde rahmetli büyükbabam uyuklarken seyrederdik bu tarz yapımları(eskiden tv 1 ve tv 2 cnbc-e kalitesindeydi, gorky park yayınlanmadan önce türk sinema uzmanları çıkar tanıtım sohbeti yaparlardı, yaşı 35 üstü olanlar hatırlar). sonraki yıllarda kuzey yapımlarında ufak tefek hareketlenmeler oldu gel gör ki artık tekeller dışında yavaş yavaş bunlar bitecek. geniş ve iç karartıcı bir ekonomil meselesi. biz de bu son zamanların tadını çıkarıyoruz.

  bu arada karl reyizle tanışıklığımız danimarka sinemasının bol meyveli dönemlerine denk düşer. cnbc-e seyretmiştik meraklısına reconstruction
 • polisiyenin hakkını veren bir final. department q'nun macerası başka kitaplarda da sürüyor, lakin beşinci filmi çekerler mi bilmem. üçüncü filmde fena saçmalamışlardı ama, bunda güzel toparlamışlar. o yüzden, seri devam edecek olsa yine heyecanla beklerim.

  --- spoiler ---

  aslında filmde masanın etrafında mevcut görünen ismin bambaşka yerden çıkacağı başlarda tahmin edilebiliyor, zira o üçlüye (hattâ dörtlüye) en uyumsuz isim o, masada olmasını gerektiren bir dönüşüm yaşamış olması hiç mümkün gelmiyor, dolayısıyla bir yerden bulunup çıkarılması çok da sürpriz olmuyor. lakin kurgu o noktaya kadar iyi kotarıldığı için filmin temposu düşmüyor; meseleyi çözsem de esat'a ne olacak sorusu yüzünden son âna kadar pür dikkat izledim mesela.

  oyuncu kadrosunda kuzey yapımlarının vazgeçilmezinicolas bro da var. adam tam manasıyla tombik bir rol makinesi, neyi oynasa müthiş başarılı oluyor, hiç garip gelmiyor.*

  finalde carl morck'un aklının biraz başına gelmesi, bilhassa kedinin de department q'ya dönmesi, morck'un bir parça da olsa gülümsemesi falan garip bir şekilde mutlu etti beni. filmlere devam ederlerse tekrar aynı saçmalıklara ve gerginliklere başvurmazlar umarım, böyle gayet iyi geldi.

  --- spoiler ---

  yalnız, nehirin'e selam etmeden kapatmayayım entry'yi. zira onun gibi değerli çevirmenler olmasa, "popüler"den gayrısına tenezzül etmeyen tekel perdeler böyle nevi şahsına münhasır filmleri bize yansıtmaktan uzak olduğu için klişe yapımların çemberinde dolaşıp dururduk, şu filmle o gerçeği bir kez daha anlamış olduk. o yüzden kendisine hem özel olarak teşekkür ediyorum hem de şu arvingerne'ye de bir el atsan nasıl müteşekkir olacağım bacım, diyorum.*
 • serinin diger filmlerine gore biraz hafif kalmis. masadakilerin kimliklerinden sonra olayı yapan kolayca tahmin edilebiliyor.. yani kendisini saklama yontemi cok basit olmus.

  sahiplenilen kediyi masalarda gormek gulumsetti..
 • torrentinin ne zamunda'da ne arenabg'de ne de rarbg'de bulunmadığı film. yanlış isimle mi aratıyorum acaba? yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.
 • malum ortamlara düşen, iskandinav filmidir.

  ama konusu, diğer üç filmden daha iç acıtır.