şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tr. at uzerinde mizrakli dovus (!)
 • (bkz: quintaine)
 • fransa kralı 2. henri, korkunç bir jousting kazasında* öldü diye bilinir.

  paul allen adında 54 yaşındaki tarih canlandırma meraklısı bir ingiliz de 2007'deki bir belgesel çekimi sırasında aynı şekilde ölmüş. ikisinde de mızrak, zırha çarpıp parçalanıyor. kıymıklar başlığın ızgarasından içeri girip göze saplanıyor ve oradan da beyne doğru devam ediyor. henri ii'de başı delip çıkarken allen'da içeride kalıyor. ne yazık ki ikisi de kaza anında ölmüyor. henri ii 20 gün boyunca büyük acılar çekip sepsisten ölürken (anestesisiz kıymık çıkarma ameliyatı geçiriyor), allen 7 gün dayanabiliyor.

  henry ii'nin jousting'e uygun bir başlık giymesine rağmen kıymık aradan geçebilmiş. onunki o yüzden hiç beklenmedik bir kaza. paul allen ise ölümcül bir hata yaparak sadece zararsız gösterilerde kullanılmak üzere tasarlanmış, göz açıklığı çok büyük bir başlık takmış.

  http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-12299376
  http://www.google.com/search?q=henri ii death
 • sporlarin en asili.
 • karşılıklı rakiplerin, ortasında bariyer olan bir pistte birbirlerine doğru at sürerken mızrak ile vurarak nakavt etme prensibine dayalı oyun.

  çeşitli stil ve disiplinleri olduğunu varsayıyorum... orta çağ içi konuşursak;

  1. sadece soylular bir müsabakada at sürebilir.
  2. dövüşen şövalye kendi atına ve ekipmanlarına sahip olmalıdır.
  3. sinyal ile birlikte rakipler birbirleri üzerine atlarını sürerler ve sadece mızrak ile kalkan taşıma haklarına sahiptirler.
  4. bir karşılaşmada bir şövalyenin sadece 3 tane mızrak kullanmasına izin verilir. 3 mızrağın kırılması halinde müsabaka sona erer.
  5. mızrağın rakibin göğsünde kırdırılmasıyla 1 puan,
  6. mızrağın rakibin miğferinde kırdırılmasıyla 2 puan,
  7. mızrak ile rakibi atından düşürmeyle de 3 puan kazanılır.
  8. attan düşürme maçı bitirir.
  9. maç esnasında sadece yardımcısı; düşmesi halinde şövalyeye fiziksel olarak yardım edebilir, kırılan mızrağını yenisiyle değiştirir, atını hücum için hazırlar ve konuşur.
  10. eğer müsabaka attan düşürmeyle sonlanırsa kazanan isteğine göre rakibinin atını ve zırhını alabilir ve/veya rakibini fidye için alıkoyabilir.

  edit: bu arada yukarıda madde madde yazdığım genel geçer kurallar tüm jousting müsabakalarında uygulanan kurallar değildir, dediğim gibi farklı disiplinler geliştirilmiş bu da oyunu epey farklılaştırmıştır derinlemesine bilgi arıyorsanız niye ekşi sözlük'e bakıyorsunuz, kuzum?
 • 2020 olimpiyatlarında görebiliriz.