şükela:  tümü | bugün
  • bosna hersek'li general, entellektuel ve sivil toplum orgutu "obrazovanje gradi bih"nin kurucusu.

    jovan divjak 1992-1995 yillari arasinda bosna hersek'e yapilan saldirida ulkesini korumak icin savasmis, savunmanin kahramanlarindan biri olmustu.

    kendisi dun avusturya'da sirbistan'in istegi uzerine tutuklandi. bu durum sirbistan'in, avusturya'nin ve tum dunyanin utancidir. umarim kendisi en kisa zmanda ejup ganiç gibi serbest birakilir ama bu sefer sirbistan'a bir yaptirim uygulanir.
  • bugün saraybosna savunmasının kahramanı olarak anılan sırp asıllı general, bosna-hersek ordusu tarafından savaşın başlarında çetnik işbirlikçisi olmakla itham edilmiş, bir ay boyunca gözaltında tutulmuştu. ayrıca ordunun karar alma mekanizmasından dışlanmıştı. bu nedenle arbih'in multi-etnik karakterine kanıt olarak gösterildiği, bunun propagandasına malzeme yapıldığı dile getirilirdi. kendisi de ordu içindeki sırp komutanların savaş sırasında görevlerinden alındığını, az sayıdaki sırp askerin siper kazma gibi görevlere verildiğini ve böylece radovan karaciç'in birarada yaşamın mümkün olmadığı teziyle giriştiği etnik temizliğin arbih'te de karşılık gördüğünü söyler.

    divyak'ın avusturya'da tutuklanma nedeni ise 3 mayıs 1992'de dobrovolyaçka sokağı'nda yaşanan olaylar. sırbistan'ın iddiasına göre, karşılıklı anlaşma gereği geri çekilen jna konvoyuna yapılan arbih saldırısında aralarında sivillerin de olduğu 32 sırp, 6 hırvat, 2 boşnak, 2 arnavut katledildi, 73 kişi yaralandı, esir alınan 218 asker işkence gördü. işin ilginci icj 2003'te bu saldırıda arbih'in hukuka aykırı bir eyleminin olmadığı gerekçesiyle davayı reddetmişti. yani, aynı dava nedeniyle sırbistan'ın ingiltere'de tutuklattığı eyup ganiç gibi divyak'ın da kısa sürede serbest kalması muhtemel. izetbegoviç'in islami söylemine muhalefet etmesi ve sırplara yapılan zulme karşı sesini yükseltmesiyle bilinen divyak'tan ne ister sırbistan, onu da bilmiyorum.