şükela:  tümü | bugün
  • ankara'da dikmen vadisinde bulunan bir spor merkezi. aletler kaliteli ve yeterli, ortam temiz, hocalar ilgili, vs iyi hoş da konum olarak biraz sıkıntı var gibi. spora gitmeden önce her seferinde çıkışta bir şey yememek için kendime söz veriyorum. lakin yeri tam tavacı recep ustanın karşısında. insan zaten tok gitmiyor, bir de çıkıştaki o recep usta'dan yükselen kokular yok mu? yaktığım kaloriden fazlasını almaktan korkuyorum.
  • iki aydır üyesiyim. temiz, ferah bir tesis. grup dersleri, hocaları vs, seviyorum şimdilik. yalnız squash ve basketbol yok. açık havuz da yok. bir de sanırım ortalıkta dolaşan bir hırsız var, (bkz: #46727209)

edit: hırsız var demiştik zaten daha önce. eşim bir ders esnasında kolyesini sınıfta çıkartır. o gün son ders. eve gidince kolyeyi unuttuğunu fark eder, sonra geri arar. tamam sabah bakalım derler, sabah kolye yok. artık kim cebe attıysa.
  • kardeşimin havuzundan mikrop kapıp gözlerinin kan içinde kalmasına sebep olmuştur.
  • dün eşimle beraber kayıt olduğumuz spor tesisi. gezdiğimiz 4 merkez arasında f/p ve eve yakınlık olarak en yüksek puanı burası aldı. oldukça lüks, temiz ve ferah bir merkez. teklif ettikleri fiyat mekan kalitesine oranla beklemediğim düzeyde uygun geldi. biz de tatava yapmadık. henüz başlamadığım için hizmet kalitesiyle alakalı bir şey söyleyemiyorum. ileride editlerim.

edit: başlayalı 3 ay oldu ve genel olarak memnunum diyebilirim. salon geniş ve kullanışlı. aletler yeterli sayıda. hijyen ve soyunma odaları ortalama üstü kalitede. havuz kısmı da gayet başarılı. ama salonun eksikleri de yok değil. kardiyo cihazlarının dokunmatik ekranları hayattan soğutuyor. dokunma falan genelde işlemiyor, yumruk atmak gerekiyor. fitness coach'lar genelde kendi dalgalarına bakıyorlar, çok ilgili değiller. size programı yazıp yolluyorlar. bazıları uzun uzun aletlerin kullanımını anlatırken bazıları 5 dakikada başından savıyor. salona gelmek için bir motivasyon sunmuyorlar.

3 ayda ciddi bir incelme ve sıkılaşma sağladım mı sağladım. bunu da kendi disiplinime borçluyum. aksatmadan haftada 3 gün gidiyorum. eviniz ya da işiniz yakınsa ve uygun bir fiyat da alabilirseniz gidilebilir diye düşünüyorum.
  • uyelerini kendi halinde birakan bi spor merkezi. hocalarda alaka sifir. size program yapan adam ertesi gun sizi tanimiyor. aletler deseniz kotunun iyisi, fonksiyonalite acisindan zayif, bir kisminin dokunmatigi calismiyor, kimse de tamir etme yoluna gitmiyor zaten. buraya uye iseniz sizi buraya gelmeniz icin, spor yapmaniz icin motive edecek bir unsur yok gibi bir sey. kendi kendinizi super motive etmeniz gerek. genis sayilan alanina ve yuksek tavanlarina ragmen salon cogunlukla inanilmaz havasiz, benim gibi usuyuk bir insani bile bunaltiyor, terletiyor. uye olduktan sonra sizi bir daha arayan soran takip eden de yok. buraya uye olmadan once bir kez daha dusunun derim, icerdeki kalabaliga, gosterise aldanmayin.
  • son zamanlarda yönetiminin yaptıklarıyla ortalığı karıştırdığı spor salonu. bir gece tesisteki bütün su sebilleri toplatılmıştır. nedeni sorulduğunda ise bir müşterilerinin sebillerdeki saka sudan bir örneği analiz ettirerek, "sağlıksız" raporu aldığı ve kaldırttığı ileri sürülmüştür. aynı dönemde tesis içindeki kafenin açılarak su satışı yapması da kafalarda soru işareti bırakmaktadır. binlerce üyesi olan bir spor salonunun küçük oyunlarla bu tür yalanlar söylemesini bir yana bıraktım, olur da kendilerine gerçekten inanan müşterileri olursa onların saka suya karşı tutumlarını merak ediyorum...
  • su-havlu getirmenize gerek yok diyerek üyelik satıp daha sonra içerisindeki kafenin daha fazla su satması için su seblllerini kaldıran spor salonu. hocaları da ultra bilgisizdir. deadlift yaparken ağırlıkları yere değdirme diyen hoca gördü bu gözler.
  • ankaranın belkide iyi spor salonlarından biriydi. di'li geçmiş zaman kullanıyorum çünkü yukarıda da belirtildiği üzere su sebillerini kaldırmak vs. gibi bir sürü sikko uygulamalarla can sıkmaktadır. spor salonunda her şeyi kaldır ama su vermemek nedir ya? inadına kafeden bir şey almamaya motive ediyolar adamı. havlu muhabbeti de ayrı bi olay. hani evet havlu hizmeti vs var ama hiç temiz gelmiyor o havlular. yıkamıyolar mı ya da yıkıyorlarsa da deterjan falan olmadan suya bandırıp çıkarıyolar mı napıyorlarsa. lan o kadar üyelik parası alıyosun madem havlu, su sıkıntı yaratıyo 50 tl fazla kes, adam gibi ver hizmetini amık. yeri vs iyidir, içindeki ekipmanlar vs kullanılabilir ama ben bir daha bu salona siksen yazılmam aga..
  • burasının hikayesi şöyledir: park vadi evlerini yapan kuzu inşaat ve ulubol inşaat buraya istedikleri kiranın yüksek olması sebebiyle işletmeci profesyonel bir firma bulamamış ve kendileri işletmeye karar vermişlerdir. bildiğim kadarı ile şu an sadece kuzu inşaat buranın işletmesini yapmaktadır.

sıkıntı şu ki: adamlar inşaat firması olduğu için spor salonu işletmeciliğini bilmemektedir. buda spor salonunun her yerinden belli olmaktadır. açıldığı günden beridir temizlik/hijyen problemi vardır. buranın temizliği ile ilgili profesyonel iss firması ile anlaşılmış olmasına rağmen işletmeci fazla para ödememek için iss ye sınırlı sayıda personel çalıştırtmaktadır.

gel gelelim resepsiyonda oturan ve ne iş yaptığı belli olmayan prezentabl kızlar ve satış temsilcisiliği yapan kızlara gelince işletmeci çok cömerttir. temizlik personelinden çok daha fazla sayıda bu tip prezentabl kadın personel çalışmaktadır. burdan da anladığımıza göre önemli olan satış ve imajdır. hijyen ve temizlik ikinci plandadır.

spor salonu fitness hoca ve eğitmenlerine gelince. bu arkadaşlar her ne kadar sayıca çok olsa da, nitelik olarak hayli tartışılır durumdadır. 6 aydır salonda haftada 4 gün çalışmama rağmen daha bir gün her hangi birisi gelip de şu hareketi yanlış yapıyorsun, veya onun yerine şunu yap vb. bir yardımda bulunmadı. bunun bilinçli olarak insanları personal training'e (pt) yönlendirmek amacı ile yapıldığını düşünüyorum. çünkü pt hem salona hem de o hizmeti veren insana ekstra gelir demek.

son olarak daha önceki entrylerde bahsi geçen su sebillerinin kaldırılması ile ilgili olarak. tam bir win win durumu var. hem işletmeci su parası derdinden kurtuldu hem de üyeler cafeden su almaya mecbur bırakıldı. yani hem cafe para kazanacak hem de işletmeci su masrafından kurtulacak. tam bir şark kurnazlığı örneği...

burdan kendilerine önerim, spor salonu işletmeciliğini bilmiyorsanız yapmayın veya bilen birisine danışın/yaptırtın.
  • en yakin arkadasimin sinirini bizmus spor salonudur. soyle ki; arkadasim 4 seneden beri salona uye. calistigi is sebebiyle cok sayida yurtdisi yurtdisi gorevleri olmaktadir. uye olurken de bu donemlerde kaydinin dondurulacagi sartiyla uye olmustur. baslarda bu konuda bir problem yasamamis her gorevlendirmesinde kaydi dondurulmustur. gecen sene uyeligini yenilemis ve sozlesmesinin uzerine "gorev yazisi getirdigi takdirde uyeligi dondurulur" notu dusulmustir. arkadas sozlesmeyi imzalayip odeme yaptiktan sonra ordaki yetkili (!) arkadas o ibarenin ustunu cizip "uygun degil" diye yazmis! benim arkadasin bundan haberi yok tabi. bir gorevlendirme yazisi goturup kaydini dondurmak istiyor ki presabtabl satis danismanlari olmaz diyor. cunku sozlesmeniz de kayit dondurmaya iliskin bir hukum yok! (bkz: uckagitcilik) a bakar misiniz?! sen bir sozlesme imzaliyorsun karsilikli ardindan sozlesme imzalandiktan sonra kafana gore maddelerini degistiriyorsun! hak hukuk hakkaniyet durustluk bunun neresinde? apacik bu (bkz: sozlesmede sahtekarlik) sucuna girer.

herneyse burda sorun 2 3 ay kayit dondurup dondurmamak degil . salon yonetimin sirf musteri cekmek icin yalan yanlis tahaadutlerde bulunup yerine getirmemesi. yani uckagitci tarzi, musteriyi aptal yerine koymasi...salonun insanlari uye yaparkenki yalaka israrci tavrinin uye olduktan sonra bir anda tersine donmesi, kabalasmasi, uyesini umursamayan tavir takinmasi... zaten yukardaki yorumlari okuyunca da cogu uyenin ayni dertten musdarip oldugunu gorduk.

arkadasimin istegi uzerine bu entry i girdim. sonuc olarak arkadasim diyor ki uye olmayin oldurtmayin. oraya vereceginiz parayla cok daha profesyonel calisan bir spor salonuna gidebilirsiniz.

son olarak da hocalari da cok ilgisizmis. aletler surekli ariza cikariyormus. bir de havalandirmasi da iyi degilmis. havuzunun temizligi de yetersizmis.

bilginize efeemm