şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerikalı 1969 doğumlu hem güzel hem yetenekli grammy ödüllü opera sanatçısı.
 • bana "joyce yapmadı" izlenimi veren ad (didonato----->did not do)
 • handel eserlerini güzel söyleyemiyor diyenin haksızlık yaptığı soprano. piangero la sorte mia yı bu hatundan dinleyip duygulanmiyorsaniz kendinizi bir yoklayin bence ölü olabilirsiniz.
 • master class'larını izledikten sonra, hoca olmak için doğduğunu düşündüğüm mezzo.

  müthiş çalışıyor kadının kafası, yani müthiş şan çalışıyor. anlatamadım, şan kelimesini sıfat gibi düşünün orada, kadının kafası gerçekten müthiş şan çalışıyor.
  öyle yönergeler veriyor ki çalıştığı insanlara, yani o fikri aldıktan sonra yanlış söylemen imkansız resmen. tüm öğrenciler de video sonunda bambaşka söylüyorlar zaten.

  şarkıyı kesiyor, bölüyor, kelimeleri bağırsaklarına kadar ayırıyor, her kelimenin duygusunu müthiş bir canlılıkla tarif edip anlatıyor -daha doğrusu anlamanı sağlıyor. acayip, akla gelmeyecek yöntemlerle. (oha bu yazdığımı bir videosunda kendi de söylemiş, yeni izledim! "elinizdeki texti alın, şarkıdan önce şiiri okuyun. cümleleri kelimeleri için, yiyin, tükürün, yine yiyin, yutun, bu kez kusun, bi daha yiyin. sisteminizin bir parçası olana kadar sindirin, sonra şarkıyı çalışmaya başlayın"!!!!)

  gerçekten olağanüstü bir hayal gücü var ve bu, bir şan hocasında çok güçlü olması gereken bir özellik. şurada bahsetmiştim:
  (bkz: #53647744)

  şan öğrencileri özellikle carnegie hall master class'larını seyretmeliler, youtube'da hepsi var. (ingilizce biliyor olmanız işe yarar) her video ders gibi, 50 kere izleniyor. bazen 3-4 saniyesi 50 kere üstsüste seyrediliyor.
  (ayrıca mutlaka eklemem lazım, acayip de komik bir kadın. kıçında kazıkla gezen tipik operacılar gibi değil, her master class stand-up gibi geçiyor)

  royal opera house ve guildhall üniversitesi master class'ları da var, onların da bir kısmı youtube'da.

  favorilerimi de şuraya bırakayım:
  1- https://youtu.be/ktekahamgvc
  2- https://youtu.be/j77nwh3ziei
  3- https://www.youtube.com/watch?v=gy33-hutq9y

  bu da bonus, hastası olduğum bi tenor:
  https://www.youtube.com/watch?v=s65nhktt0ne