şükela:  tümü | bugün
 • yeni bir dalgadir arayuzu etkilesimi icin. javascript yazmasini eglenceli hale getirmeyi misyon edinmis.

  sadece 60 kb (cok temiz 2340 satir - satir bosluklari dahil 1.1.3 surumu) javascript kutuphanesi sayesinde, ayni scriptleri tekrar tekrar yeniden yazmak veya eksik ve hatali yazmaktan kurtarabilmektedir. icersinde barindirdigi tum gerekli fonksiyonlar sayesinde olanaklar sinirsizlasiyor. ayni zamanda, kafa yorulmus mimarisi sayesinde cok basit sekilde gelistirilebiliyor ve kendi fonksiyonlariniz eklenebiliyor. ayni zamanda standardlara uyumlu (css3 gibi) ve reklam yapmak gibi olmasin internet explorer 6.0 ve ustu, ff 1.5 ve ust surumleri, safari 2.0+ ve opera 9.0+ gibi tarayicilarda sorun yaratmiyor.

  bunun disinda belkide diger kutuphanelerden gercekten ayri kilan ozelligi tum gereken teknolojileri kutuphanede barindirmasi. bu sayede hem dom fonksiyonlarini icermekte ve bu konudaki sikintilari gidermekte. fakat iste guzel tarafi bu. diger kutuphaneler sizi dom olayindan kurtarirken, events derdini kendimiz cozmek durumunda kaliyoruz. fakat jquery bunuda dusunmus ve eventleri tamamen kontrol altinda. hepsi bu mu?

  daha bitmedi: ayni zamanda, kullanilabirlik ve goze hitap etmesi icin gerekli animasyon ve efekleride eklemisler. ozellikle bu cok sevindirici. cunku genelde bu konuda ozurlu olan kodcu kardeslerimizde belki goze ve kalbe hitap eden arayuzler uretmeye kalkisabilirler ve sikici ve karmasik arayuzlerden kullanicilari kurtarirlar. hepsi bu mu?

  daha bitmedi: ajax fonksiyonlarinida tamamen icermekte ve ek bir kutuphaneye gerek kalmamakta. hepsi bu mu?

  daha bitmedi: artik yetti, baska ne olacak. tarhana corbasi yapamazki bir script dememisler ve eksik bulduklarinizida kendiniz kolayca ekleyebileceginiz sekilde dusunulmus.

  kullanimi icin sadece kutuphaneyi referans gosteriyorsunuz:
  <script type="text/javascript" src="jquery.js"></script>

  ve arkasindan, kutuphaneyi kullanarak kodlarinizi kendi kodlarinizi yazmaya baslayibilirsiniz:
  $(document).ready(function(){
  // kod buraya
  });

  bu sayede cok basit sekilde su tip seylere girebiliyorsunuz:
  $("a").click(function(){
  $(this).hide("slow");
  return false;
  });

  jquery sayesinde daha kisa kod yazmanin yolu ise object oriented olmasindan kaynaklaniyor.
  zincirleme sekilde diger methodlari daha onceki sorgulama sonucunun uzerine ekleyebiliyoruz:
  $("a").addclass("test").show().html("foo");

  diger javascript kutuphaneleriylede gecimsizlik yaratmadigi soyleniyor. bu sekilde prototype ve mootools gibi kutuphanelerle beraber, kardes kardes kullanilabiliyor.

  fakat belkide bir cok kisinin asil agzini sulandiran, hali hazirda, acik kaynak gelistirilen plug-inler dir. bu sayede 0 zahmetsiz (armut pis agzima dus seklinde) bir cok gerekli scriptler kullanilabiliyor ve arayuzunuz senlendiriliyor. hatta oyleki yeni digg yorum arayuzu icin jquery kullanildi. belkide severek takip ettiginiz bir cok sitede de kullaniliyor. umariz eksisozluk'de bir yerelere sikistirir.

  kisacasi israrla tavsiye ederim. nelerin mumkun oldugunu buradan gorebilirsiniz: http://docs.jquery.com/plugins
 • bilinen yöntemleri kullanarak yeni nesil interaktif web sayfaları hazırlamanın ve masaüstü uygulaması kullanıyormuş etkisini veren uygulamalar yaratmanın yeni adı...
 • ayrıca jquery paketi kullanılarak tasarlanmış tabs, autosuggest, animasyonlar ve form submit etme (bkz: form serialization) gibi bir sürü ajax özelliği kolay kullanım için hazırlanmıştır. ailecek hastasıyız her gün kullanırız.
 • şimdilik sadece birkaç efekt ve bir ajax fonksiyonunu kullanabildiğim, yine de memnun kaldığım kütüphane. eskiden hamallık yapıyormuşum haberim yokmuş. ajax ile uğraşanlara şiddetle tavsiye ederim.
 • enfes bir framework; işim gücüm javascript yazmak değil benim diyenler için bire bir.
 • adı üstünde, javascript query.
  sql'de data çağırır gibi html dokümanda elementleri yakalayıp getiriyor. süper js bilirim diyenlerin bile kullanabileceği bir alet. derli toplu kod yazmak ve browser uyumluluğu gibi baş ağrıtan konularla uğraşmamak için birebir. reklamları dinlediniz, şimdi programımıza ege bölgesinden bir türkü ile devam edeceğiz.
 • http://www.visualjquery.com/

  adresinden, dökümantasyonu ile çok kasmadan genel olayını rahat anlayabiliyorsunuz... 1.2.6 version'u için hem de...

  (link ölmüş, tıklamayın boşuna)
 • ayrıca şunu gördüm az önce bu da kaybolsun istemedim.

  http://www.noupe.com/…ng-jquery-examples-part1.html
 • diger javascript kutuphanelerine anlasilabilirlik ve pratiklik bakimindan on basan kutuphane.
 • javascript kütüphanelerinin baştacı, en çok kullanılanı, en çok sevileni,

  etkileşimli birşeyler oluşturmak istiyorsanız birebir. ajaxla ilgili küçük bir örnek vermek gerekirse;

  $.ajax({
  type: "post",
  url: "sayfam.php",
  data: "ad=huseyin&soyad=keles",
  success: function(msg){
  alert( "veri gönderildi, sonuç: " + msg );
  }
  });

  kod parçamızda "sayfam.php" ye ad = huseyin ve soyad = keles diye 2 tane veri post ettik, daha sonra sayfam.php de ne yaptırdıysak artık çıkan sonucu alert ile gösterdik,..