şükela:  tümü | bugün
 • 1931 yılında orijinali tek motorlu olan ju-52 üç motor takılmış olarak ilk uçuşunu yaptı. deneyler uçağın performansının anormal şekilde arttığını gösterdi. bunun neticesi olarak hemen üretimine geçildi. j-52 amerikan c-47’nin alman muadilidir ve o da çeyrek yüzyıldan fazla bir süre hizmette kalmıştır.

  üç motorlu ju-52’ler birçok ülkede hizmete girmiştir. bunların arasında, almanya’nın yanı sıra finlandiya, isveç, isviçre ve ispanya sayılabilir. aynı zamanda lufthansa’nın ana uçağı olmuştu. alp dağları’nın üzerinden uçarak berlin’den roma’ya sekiz saatte vararak sivil bir uçağın yapabileceği zor bir görevi yerine getiriyordu.

  1939 yılında bombardıman uçağı olarak yararsız olduğu belirlendi. ancak yapımındaki sadelik ile işletme ve bakımındaki kolaylıklar nedeniyle kargo ve askeri birlik nakli için kullanılmaya başlandı. ispanya iç savaşı’nda 10.000 askeri fas’dan ispanya’ya taşıdılar. 2. dünya savaşı’nda almanya’nın katıldığı her cephede görev aldılar. hollanda’ya, girit adası’na ve ardenler’e paraşütçü indirdiler. ancak çok hafif silah donanımı nedeniyle av uçakları karşısında ağır kayıplara uğradılar.

  ju-52’ler, casa 352l adı altında ispanya’da da üretilmiştir

  kaynak:www.tayyareci.com
 • (bkz: tante ju)
 • sava$ boyunca ikmal/destek ve hava indirme gorevlerinde boy gostermi$lerdir. ju 52'ler tam techizatli 20 asker ta$ima kapasitesine sahipti.

  (bkz: fallschirmjager)
 • lufthansa yuksek bir mebla karsiligi neredeyse yeniden urettigi bir ju 52 ile turistik ucuslar yapmaktadir. yani halen bu ucaga binip seyahat edebilirsiniz.
 • 1932 den 1945 kadar aktif olarak kullanılan alman yolcu ve kargo uçağı.

  ju 52 nin havacılık tarihinde önemli bir yeri vardır ama bir diğer önemli konumuda adolf hitler in kişisel ucağı olmasıdır.

  adolf hitler ju 52 ile bir günde bir kaç şehre giderek o güne kadar görülmemiş yogunlukta ve etkide seçim kampanyaları yapmıştır. ayrıca bir çok nazi propoganda filminde, adeta göklerden indirilen adam teması işlenerek, ju52 nin içinde hitler olduğu halde alman semalarında uçuşu izleyiciye gösterilmiştir. hitlerin ju52 pilotu alman general hans baur du.
 • sadece lufthansa degil, almanya icinde, almanyadan isvicreye ya da gezi ucuslari yapabileceginiz cok fazla firmayla bu ucakla ucabilirsiniz.

  hatta leverkusenden zurich e 2 bucuk saatte 25€ gibi bi ücrete ucabilirsiniz.
 • almanya'ya yapılan metal ihracatı karşılığında 1944 yılında 5 adet alınan, 17 yolcu kapasiteli, türk hava yollarında yedek parça teminindeki zorluklar nedeniyle ancak 1947'ye kadar kullanılan uçaktır.