şükela:  tümü | bugün
 • 1950 dünya kupasını kaldırmış ve 1954 dünya kupasında yer almış uruguay milli takımının efsane oyuncusu. schiaffino nam-ı diğer "pepe", montevideo' da yaşadığı mahallede arkadaşlarıyla yaptığı maçlarda santrafor mevkiinde oynamayı tercih ettiği halde daha sonra formasını giymeye başladığı penarol de sol açık oynamaya başladı. kuvvetli sol ayağı ve metrelerce uzağa atabildiği güdümlü paslar onu rakipleri için korkulu bir rüya haline getirmişti. 1954 yılında milan' a transfer olduğunda italya transfer rekorunu kıran schiaffino (72.000 pound) daha sonra roma forması da giyerek futbol yaşamını italya'da sona erdirdi.
 • 1925-2002 yılları arasında yaşayan unutulmaz futbol adamı. uruguay tarihinin önemli bir figürüdür juan abimiz. tarih derken, futbol tarihini kast etmedim zira uruguay futbol tarihinin şüphesiz en büyüklerindendir. bazıları, en büyüğü bile derler ona, eklemeden başlamayalım.
  montevideo'da dünyaya gelir juan. penarol'da oynamaya başladığında herhâlde juanito diyorlardı buna zira sakalı çıkmamıştı daha o zamanlarda. uruguay millî takımı ile copa america kazandığında yirmisinde bile değildi juan.
  1950 brezilya dünya kupasının malum şampiyonudur uruguay millî takımı. işte bu takımın en golcü adamı da juan idi. hatta turnuvanın unutulmaz finali olan 16 temmuz 1950 brezilya uruguay maçında da çakmıştı golünü. bern'de mucize tekrarlanmadıysa, bunu efsane macar armadası, mighty magyars, bir bakıma da juan'a borçlu zira juan yarıfinalde sahaya çıkamamıştı. obdulio varela'nın yanında bir de juan'ın olmayışı bozmuştu uruguay'ı. uruguay'ın dünya kupaları tarihinde aldığı ilk mağlubiyetin de bu olduğunu anımsatıp devam etmeli efsaneye...
  milan bern sonrasında kendisine hatırı sayılır bir teklif yapıp milano'ya aldırmıştı ikametgâhını. o zamanın dünya rekoru olan bu teklifin bugün komik göründüğünü söylemeye herhâlde gerek yok. milan'da jose altafini ile beraber şov yapan isim, sonrasında roma'ya transfer olmuştu. 1962'de jübilesini yaptıktan sonra kendisini nadasa bırakıp onbeş sene tatil yapmıştı. penarol ile döndü futbola. bu sefer muzaffer bir teknik adam olarak. ardından millî takımı çalıştırdıydı. pepe hep aklımızda olmaya devam ediyor...
 • tam adı juan alberto schiaffino olan, 28.07.1925 doğumlu efsanevi uruguay'lı futbocu.
 • 1928 doğumlu uruguaylı futbol efsanesi adam. orta saha mevkiinde görev alan ve çağının çok ilerisinde futbol oynayan schiaffino kariyeriin en parlak dönemini gianni rivera ile beraber ac milan'da geçirmiştir.
  hatta gianni rivera ile bir resmi için:*
  (bkz: http://img412.imageshack.us/…12/5230/schiaf1pw3.gif)
 • şu meşhur 1950 dünya kupasını kazanan uruguay milli takımının en etkili oyuncusu ve golcüsüydü kuşkusuz. hatta final maçında brezilya'yı, 200 bin kişinin tribünlerde olduğu maracana'da devirerek elde ettikleri şampiyonlukta attığı gol sayesinde unutulmaz futbol ikonu haline geldiğini herkes biliyor. fakat ilginçtir, sonrasında italyan vatandaşı olarak, italya milli takımının da formasını giydiğini hatırlatmakta fayda var.
 • 2006 dünya kupası öncesi de espn kanalında yayınlanan world cup live özel programında dünya kupasının açılış törenlerine katılacağı duyurulan oyuncudur. ancak schiaffino dört yıl önce hayatını kaybetmişti.