şükela:  tümü | bugün
 • aldanmayin basliga, jose degil aslinda; josé.
  valencia dogumlu bir yazar. son zamanlarin ispanyol edebiyati best-seller yazarlarindan. ayni zamanda el sol, el pais gibi ispanya'nin unlu gazetelerinde de kose yazarligi yapiyor. bircok da odul almis romanlarindan.
 • can yayinlari 1991de bastigi teresa ile laura kitabinin kapaginda abimizin adini juan yerine joan olarak yazmis. ne fenaaa:)
 • ilk romanı cerbero son las sombras 1975 tarihinde yayımlanmıştır ve sesamo ödülü almıştır.
  yazarın türkçeye çevrilen ilk romanı sakın yatağın altına bakma 2002'de pınar savaş çevirisi ile yayımlanmıştır.
  otobiyografik romanı dünya ve ben ise, yazarın planeta ödülü ve ulusal öykü ödülü aldığı, emrah serbes önerisiyle keşfettiğim ve şiddetle önerdiğim kitabıdır.
 • dünya ve ben adlı kitabında kendi hayatını romanlaştırmıştır. çok da başarılı bulduğum bu kitabını okumaya karar vermemin sebebi, yine kitap avına çıktığım bir gün okuduğum giriş bölümüdür:

  “bana kendimle bir röportaj yapma işi verilmişti, alışkanlıklarımı gözlemlemek için kendi kendimin izini sürdüm. günün birinde şöyle dedim ‘babamın tıbbi cihazlar üzerine bir atölyesi vardı.' ve derken atölye gözümün önünde belirdi, içinde ben ve babam…

  bir sığır filetosunda elektrikli neşteri deniyordu. babam ansızın, ‘şuna bak juanjo, yarayı daha açarken dağlıyor,' deyiverdi. anladım ki, yazmak da tıpkı babamın elektrikli neşteri gibi yaraları açtığı dakika dağlıyordu… neden yazar olduğumun sırrına erdim. röportajı yapmayı beceremedim; sonunda ortaya çıkan bir romanla onu alt ettim.”
 • from the shadows'u pınar savaş çevirisiyle kafka kitap tarafından basılan ispanyol yazar.