şükela:  tümü | bugün
 • karşıyaka'nın lietuvos rytas'dan transfer ettiği yeni pivotu. tam adı juan diego tello palacios.
 • ufuk sarıca'nın ayakları çabuk pivot tercihinin sonucu olarak alınmış bir oyuncu.

  ufuk sarıca'nın karşıyaka'ya geldiğinden bu yana getirdiği pivotlara bakınca gayet bilinçli bir tercih olduğunu görebiliyoruz. aminu ve batista alışagelmiş pivotlara göre hızlı oyunculardı. palacios ise ayakları çabuk pivotların en bariz örneklerinden birisi.

  basketbolla yeni haşır neşir olmaya başlayanların takımlarında hiç görmek istemeyecekleri tarzda bir pivot. çünkü onlar için içeriyi karartan, pota altında yer kaplayan kilolu, dev gibi adamlar pivot olabilir ancak. shaq'ın la lakers'ta yaptığı muazzam işleri bütün cüsseli pivotların yapabileceğini düşünenler, jawai galatasaray'a geldiğinde de ağızlarının suyu akmıştı ama sonuç ortada.

  basketbol uzun zamandan beri hızlı oynanan ve ikili, üçlü yardımlaşmanın her geçen gün daha fazla önem kazandığı bir oyun. hayvan gibi cüsseli bir pivotun olması çok büyük bir avantaj sağlamıyor artık. shaq'ın 1-2 sene ligi domine ettikten sonra yardımlaşmalara karşı hücumda çaresiz kaldığını biliyoruz. hidayet'in bile bir maçta pivotun yardımına gidip shaq'ı nasıl savunduğunu anımsayın.

  önümüzde kyle hines gibi örnekler de var. olympiakos'un 2012 ve 2013'deki eurolig şampiyonluğunda 1,98'lik boyuyla dev pivotlara karşı nasıl mücadele ettiğini hatırlayın. tabii palacios hines kadar sert ve zıplama yeteneği muazzam değil. ama hines'tan daha iyi ve yüzdeli şut atıyor.

  palacios'un orta mesafe ve zaman zaman denediği üçlük yüzdesinin bir pivota göre çok çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. adam eksilterek şut atması, hücumda ve savunmada çok hızlı olması gibi özellikleri onu uzun forvete daha çok benzetiyor. aslında diğer transfer 2,09'luk kenny gabriel ile birbirini tamamlayan özellikleri var. kenny gabriel daha uzun boylu olmasına rağmen daha çok pivot değil, uzun forvet pozisyonlarında oynuyor. ama pivot palacios'un şutu forvet gabriel'e göre daha iyi.

  ufuk sarıca ikisini farklı pozisyonlarda oynatmayı tercih eder mi bilmiyoruz. ama bildiğimiz bir şey varsa, o da karşıyaka'nın önümüzdeki sene çok hızlı ve seyirlik basketbol oynayacak olması.
 • karşıyaka çok iyi bi transfer yaptı. eldeki bütçe ile bence iyi bir kadro kuruyorlar ve palacios da ekibin mühim bir parçası olacak. her haliyle hızlı bir takım olacak karşıyaka. batista'yı kaybettiler, onun ayarında bir center bulmaları pek mümkün değildi, aynı tip oyuncu yerine sarıca'nın planına uygun bir oyuncu aldılar. bence çok heyecan verici bir takım olacaklar.
 • 5 eylül'de muğla'da zalgiris kaunas ile oynanan hazırlık maçında 23 sayı, 6 ribaund ve 4 asist ile oynamış, umut vermiştir.
 • eurocup'ta 9 ribaund ortalamasıyla bu alanda lider, ayrıca 18s-2a ortalamaları var
 • kendisi karşıyaka'dan hemşehrim, medellin'den paisamdır. transfer haberini parque lleras'ta öğrenmiştik, şampiyonluğu karşıyaka çarşı'da kutlamayı dileriz.

  kendisi türkiye'de forma giyen ilk kolombiyalı basketolcudur. geçtiğimiz sezonun litvanya ligi en değerli oyuncusudur. (bkz: mvp)

  karşıyaka'daki giderek düşen şut yüzdesi ve zayıf savunması biraz canımı sıksa da performansı kötüdür diyemeyiz, bilakis gayet iyidir, transferlerle birlikte ikinci yarıda daha da iyi olacaktır.

  tbl'de ilk yarıda 14 maçta 29 dakika 12 sayı* 8 ribaund* 2 asist 1 top çalma 1 blok.
  eurocup'ta ilk tur sonunda 10 maçta 31 dakika 12 sayı* 8 ribaund* 2 asist 1 top çalma.

  ligimizdeki birçok garddan daha iyi olan top kontrolüne ve iyi dış şutuna ribaundları da ekledi karşıyaka'ya gelişi ile birlikte. savunmada biraz daha sertleştiği vakit çok manyak bir uzun olacaktır. pivot demeye dilim varmıyor henüz ancak yine de bariz pivot oynadığını söyleyelim. baba pivotlar karşısında arada zayıf kalsa da iyi altından kalkıyor, o da kendi silahları ile rakiplerini zorluyor. zaten ufuk sarıca ile birlikte karşıyaka'nın farklı bir basketbol oynama yönündeki tercih ve ısrarına da uygun bir oyuncu bu yüzden. iyi bir oyuncudur, yerinde bir transferdi ve gayet başarılı oynamaktadır.
 • ligde konsantrayon sorunu yasadigini dusunuyorum hedefi seneye euroleague e donmek galiba yetenekleriyle el de rahat oynar
 • inşallah yanına alınacak kalıplı bir 5 numarayla seneye karşıyaka ile eurolig oynayacak aslında 4 numara olan karşıyaka'da 5 numara oynayan oyuncu.
 • eurohoops'a gore kendisine fenerbahce'nin ilgisi varmis. ilk uc karsiyakalida ben de destekledim ama boku cikti bu isin artik, iyice galatasaray-trabzonspor iliskisine döndü bu. https://twitter.com/…snet/status/614087443084668928