şükela:  tümü | bugün
  • eminim 1980'li yıllarda futbolu takip etmiş olan birçok kişi, porto'da oynarken rabbah madjer'in 1986-87 sezonunda 1987 mayıs sonunda avrupa şampiyon kulüpler kupası finalinde viyana'da eski prater stadı'nda (ernst happel) oynanan bayern münih-porto maçında bayern münih 1-0 öndeyken topukla attığı golü hatırlar. o gol birkaç sene spor stüdyosu programında jenerikte geçen gollerden biri olmuştu zaten. ama o maçta o müthiş golün pasını veren ve kısa bir süre sonra o maçta madjer'inki kadar unutulmaz olmasa da yine güzel bir vuruşla, maçı ve kupayı porto'ya kazandıran ikinci golü atan juary'i pek kimse hatırlamaz.

ben de juary'in adını 10 yaşımdayken o maçta duymuştum, o maçı izlemiştim. oyuna ikinci yarı girmişti. madjer'in o mithiş topuk golü sonrasında juary'in topu adeta tavana asarak attığı golü de hiç unutmamıştım. hatta spiker özellikle şu önemli noktayı vurgulamıştı ikinci gol sonrasında: ilk golde madjer'e pası veren juary idi. ikinci golde de bu sefer pası madjer vermiş, juary atmıştı. o zaman spikerin telaffuzu ile "yuvari" adı hep kaldı aklımda ama sonraki birkaç sezon madjer'i izleyip adını duysam da juary'in adını duymadım. porto'dan kısa bir süre sonra ayrılmış, muhtemelen en fazla bir sezon oynamış.

seneler sonra hep aklımın bir köşesinde alan "yuvari"'nin adı nasıl yazılır, kimdi, neydi, doğru mu hatırlıyorum, o maç ta ilginç bir maçtı, bulup izleyeyim diye aradım ama özetini zor buldum. öyle ki genel olarak sadece rabbah madjer'in topuk golü vardı sadece. neyse ki geçen günlerde buldum, ikinci golü atan oyuncunun adının juary olduğunu öğrendim.

sonuç olarak bazı oyuncular yıldızlaşır, yıldızlıklarına yakışır goller atabilirler ama yıldız olamasalar bile büyük işler yapabilen ve büyük maçlar da kazandırabilen oyuncular da vardır. keşke en azından o büyük kupaların kazanılmasında emeği geçen bu futbolcular da unutulmasalar.