şükela:  tümü | bugün
 • a.b.d'nin yayınladıgı ırak'lı esir goruntuleri kadar kotu goruntulerdir bunlar. bu savası baslatanların cıplak goruntuleri, sniper ile vurulusları falan internette dolassa ne guzel olurdu ama. ordaki askerin, ölen adamı izleyen cocugun, egilerek kosan halkın sucu gunahı ne be? film değil oyun değil. *
 • internet gibi araçlarla savaşın bütün taraflarının vahşetlerini görmeye vakıf olduğumuzu gösteren kişi. ıraklının biri bir site yapıyor ve gösteriyor işte cinayetlerini. enformasyon özgürlüğümüz de burada.. sadece amerikalıların kinini cinayetlerini değil ıraklılarınkini de izleyebiliyoruz artık. her ulus kendi destanını -utancını- yayınlama -iletme- şansına kavuşuyor internetle. evlerimize giriyor soğukkanlı, sadist, haklı, haksız tecavüzler, cinayetler. eline kamerasını alan, telefonunu alan her türlü suçu dünyanın -milliyet, cinsiyet, yaş farkı gözetmeksizin- bilgisine sunuyor. tecavüz görüntüleri, cinayet görüntüleri, savaş görüntüleri, rüşvet görüntüleri... sitesini açan istediği görüntüyü seyrettiriyor bize.. medyaya yüklenen sansürcü eleştirisini de kırarak... sansürsüz.
  ne bu kişinin sitesini ne de diğerlerini izlemedim. bilgilenmeme özgürlüğümü -sansür diyelim- kullanıyorum. ancak görüntüsel hafızamıza kazınan bu bilgilerin ağırlığını da hafifliğe çevirebilirsek -90daki savaşın ışıklı görüntüleri gibi- hepimizin big brother'a dönüştüğü bu ortamda hissizleşmişiz ve kaybolmuşuz demek olmayacak mı?
 • http://media.putfile.com/juba-sniper sitesinde yayinlanan goruntulere gore insanin kafasini karistiran keskin nisanci.

  bazi goruntulerde kurbanlarini sacma atan bir tufekle bacaklarindan, kollarindan yaralayip birakirken bazilarinda ise direk oldurucu mermiler ile kafaya, goguse oldurucu vuruslar yapmakta. onceden "adamlari korkutup kacirmak istiyor" diye dusundum ancak son goruntulere gore arada "ulan polemige girmeyeyim, direk oldureyim" diye de dusunuyor.
  ayrica bazi goruntulerde hedefi vuramadigi, fakat korkan askerlerin kendilerini yere attiklari icin vurulmus gibi gozuktukleri de tarafimizdan farkedildi.

  son olarak sniper kavramini kesinlikle hakeden bir arkadas kendisi; avini sonuna kadar sabirla takip ediyor ve en iyi atis pozisyonunu affetmiyor..
 • bugünlerde kendinden çokca bahsettiren sniper'in lakabı. bağdat'ta artık efsane olmuştur. ilk önce gözüne kestirdiği işgalci abd askerini çekiyor, vuruyor, sonra olan biteni kameraya çekiyor... abdliler bir kişiden değil, bir gruptan oluştuğu görüşünde...
  http://media.putfile.com/juba-sniper
 • abdli askerlerin orada olması ne kadar normalse öldürülmemeleri de o kadar normal.
  insan hakları, demokrasi, ama onların da annesi babası var geyiklerini bir kenara bırakıp orada varolanın emir kulları ya da gönüllüler aracılığıyla gerçekleşen bir işgal olduğu unutulmamalı.

  adamlar oyun oynamıyor. bağdatta devriye geziyorlar. bağdat dediğin ırak'ın başkenti. yani abd askerleri yarın öbür gün ankara'da devriye gezmeye kalktıklarında, sokaklarda onlardan izin alarak yürüdüğünüzde siz vurmayın. ama ben birini bile vursam ülkemin onurunu bir kenara bırak insanlık onuru adına bir şeyler yaptığım için gözüm açık gitmez. kim kimin ülkesinde devriye geziyor ve kim kimin askerini kimin topraklarında vuruyor bir kere daha dönüp izleyelim.

  ondan sonra "onların da canı var. onlar da insan" geyiğine kaldığımız yerden devam ederiz. "biz emir kuluyuz, kusura bakmayın şehrinizi zaptetmeye geldik" dediklerinde "haklısınız, sizin de işiniz zor be abi!" diyecek ne çok insan varmış.

  ıraklı bir kadının (dikkat kendisi sivildir. asker değil) veynek allah diye bağırmasının karşılığı belki de bu kurşunlar. ya da fahrenheit 9 11de gördüğümüz abd askerinin "savaşırken 'burn, burn, burn motherfucker' şarkısını dinlediğimizde daha heyecanlı oluyor" sözlerine karşılık sniper amca da kendi şarkısını koymuştur. sonuç itibariyle bu sniper amcayı kulaklarından tutup "askerler öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler" demek gerekir galiba. askerlerden ziyade yanı başındaki abdli asker vurulunca dönüp bakan geri geri yürüyen olayı algılayamayan ıraklı çocuğa üzülmek gerekir. askerlerin neyi ne kadar hakkettiğini herkes kendince yorumluyor. o çocuk bu travmayı hakkedecek ne yaptı?
 • yakinda bilimum multiplayer aksiyon oyularinda "juba" nickiyle esip gecen cengaverler gormemize neden olacak $ahsiyet.
 • ülkesini koruyan bir askerdir. kim olsa aynısını yapar.
 • suserleri "oh olsun"cularla "hepimiz karde$iz bu ofke ne diye"ciler $eklinde kutupla$maya itmi$ sniper.
 • o haleti ruhiyeyi bilmeden,yaşamadan yaptıklarında haklımı,haksızmı karar verilemeyecek keskin nişancı.bir takım kafasını siktiklerim yüzünden kafasına sıkılanları izliyoruz sayesinde.

  can ulan bu 3 tane 5 tane değil ki.kim haklı,kimin hakkı ''health bar''ı ''head shot''ı yok ki bu işin diye isyan edesi geliyor insanın.
 • kendi tarihimizden, insanin kalbini sogutan bir sniper hikayesi icin (bkz: william edward sing)