şükela:  tümü | bugün
 • kuzey kore'nin resmi ideolojisinin korece adı. komünizmin her ülkenin kendi öz etmenlerine göre değerlendirilmesine dayalıymış.

  ayrıca (bkz: juche takvimi)
 • kim jong il'in bir kitabına göre marksist-leninist ideolojinin eksik yönlerini tamamlayıcı ideoloji.
  yine aynı kitaba göre:
  "juche ideolojisi, insanın dünyadaki konumunu ve rolünü felsefenin temel sorunu olarak görür; bu ideoloji, insanın tüm doğanın efendisi olduğu ve herşeye onun karar verdiği ilkesini ortaya koymuştur"
  "yani insan artık sosyal koşullar tarafından zincirlenmiş değildir; tersine özgürdür ve tüm doğanın efendisidir"
  "devrim konusunda juche ideolojisinin özü, partiye ve lidere sadakattir"
  "günlük yaşamda liderin eylemleri ile uyum içinde olan fikirler ve niyetler yüksek bilince sahiptir ve ahlaklıdır; çünkü lider ideal bir şekilde halk kitlelerinin taleplerini ve çıkarlarını temsil eder. bu nedenle, lidere bağlılık komünist ahlakın en yüksek ifadesidir"
 • en önemli prensipleri kendi kendine yetebilme ve bağımsızlıktır. diktatörlüklerin bağımsızlık tutkusu dikkatimi çekmiyor değil.
 • kuzey korede pyongyang kentinde anıtsal kule. tam adını batılılar "tower of juche idea" olarak söylüyorlar. 170 metre yüksekliğindeymiş. ben de gayet türk gibi düşününce, lan adamlar devrimlerini yüceltmek için yüce (juche) fikir kulesi yapmışlar diye düşündüm. juche dediğin bildiğin yüce işte diye de mırmırlandım kendi kendime. ne de olsa dünyadaki herkes türk kökenli değil mi sevgili adapazarılı hemşerilerim?
 • (bkz: kimilizm)
 • lidere sadakat ve doğanın efendisi olma aymazlığı açık faşizmden başka bir şey değildir, kendimizi kandırmayalım.
 • http://www.haberfabrikasi.org/s/?p=16368

  --- spoiler ---
  kdhc varlığını lideriyle bütünleştirmiş bir ülke. ülkede en büyük din %12’ye hitap ediyor. juche ile beraber geliştirilen eğitim, uzun süren işgal, fiili olmasa da resmi olarak süren savaş, lideri tanrılaştırmaya varan bir algı yaratmış. bize ne kadar ters acayip, “yok artık” dedirtecek bir görüntü sergilese de koreliler gerçekten ağlıyorlar. bir tanrı öldü ve ardından ne geleceği belirsiz. öğrendikleri ideolojileri ve felsefelerini yaratanlar yok artık. bunun yanında kapitalist dünyanın yarattığı kirli insan olgusuna hiç bulaşmamış saflık ve temizlik ruhuyla yaşayan bir halk. aslında sarsıla sarsıla ağlayan juche.

  --- spoiler ---
 • bildiğin american dream ve self reliance kavramlarıdır...
  emerson'u getirin bana !!
 • dinci siyaset ideolojisiyle birlikte dünya üstünden silinmesini istediğim tek ideolojidir, adı batsın. devlet için halk ve halk için devlet kavramlarını lider için devlet ve lider için halk şeklinde evirebilmiş hastalıklı bir ideolojidir. sırf a.b.d.'ye karşı diye de düşmanımın düşmanı dostumdur şeklinde bakılmaması gerekir.