şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sinoptik inciller 'e göre hz. isa'nın 12 havarisinden biri olan judas / yahuda, romalı askerlere isa'yı bu öpücükle ele verir. romalılar'ın verdiği 30 gümüş para karşılığında isa'yı satan judas, 'yarın meydanda onu öpeceğim, gidip yakalarsınız' diyerek bu öpücüğü işaret olarak kullanır. son akşam yemeği'nin ertesi günü verilen bu öpücük, ihanet öpücüğü olarak da bilinir.(bkz: the last supper)

  hristiyan teolojisi'ne göre, 'son akşam yemeği'nden başlayarak isa'nın çarmıha gerilişi ve diriliş'ine kadar geçen olaylar the passion olarak anılır.

  (bkz: kiss of judas)
 • hristiyan teolojisine göre, son akşam yemeği'nde isa, havarilerine içlerinden birinin kendisine ihanet edeceğini söylüyor. ihanet edicek olan kişi ise judas ıscariot'tur.

  kısa bir süre sonra, judas ıscariot, isa'yı romalı askerlere yakalatır. ancak askerler isa'yı tanımamaktadırlar ve judas askerlere, öpeceği kişinin isa olduğunu daha önce söylemiştir. askerler isa'yı ve aralarında judas'ın da bulunduğu havarileri kıstırınca judas, isa'nın yanına giderek yanağından öper (judas kiss) ve romalı askerler böylece isa'yı yakalar. judas'ın ortadoğu ve yakın coğrafyadaki adı "yahuda" olarak telaffuz edilir.
 • samson'in delila'si gibi isa'nin judas'i tarafından gelen sonunun başlangıcı öpücüktür. nasil ki samson aşık olduğu için kendisini aldatmayacagina inandığı delila'ya sırrını açıp saçlarını kaybeder, işte aynen böyle güvendiği judas tarafından öpücükle muhurlenir isa'nın ömrü. düşmanlarınin onu ayırt etmesini sağlayan şeyin bir öpücük olmasi ironiktir. ama samson örneği düşünüldüğünde isa'nin sonunun tek başına gelmesi samson'in düşmanlarından hiç değilse öcünü alırken ölmesi sonucuyla daha kötüdür.

  rivayete göre isa'nin çarmıha gerilmesinden sonra pişman olan judas kendisini erguvan ağacının (bkz: judas tree) dallarına assa da bunu isa'ya henüz ulaşabilecek iken yapmadığı için pişmanlığı daha büyük olmuş. normalde beyaz çiçekleri olan erguvan judas'in günahkar kanı ile mor çiçekler açmış.

  yeri gelmişken(bkz: işte bunlar hep mitoloji)
 • sinema tarihinin kiss of judas'ı ise godfather 2'de karşımıza çıkar. coppola'nın giotto göndermesidir.
 • ihanetin simgesi.

  bir “insan” kendi besleyip büyüttüğü boğayı, boğa güreşi yaptırmak için satmış.
  arenada kanlar içinde kalan boğa, kendisine küçüklüğünden beri sahip çıkan ve “dost” olarak gördüğü adamı uzaktan tanıyınca yanına koşarak yardım istemiş anlaşılan.
  adam ise boğaya bir öpücük kondurmakla yetinmiş, ispanyol medyası da bunu “judas’ın öpücüğü” olarak adlandırmış.