şükela:  tümü | bugün
  • 5 dakika 25 saniye süren, bittikten sonra ise bir tony gatlif filmi izlemiş gibi karmaşık hissettirip tadını uzun süre ruhta bırakan mor karbasi şarkısı.
  • o kadar özel ki bu şarkı....bir ağıt gibi....aşk gibi, acı gibi, mutluluk gibi, özlemek gibi....hayata katılası, başucuna iliştirilesi şarkı....yaşamanın hissi, özeti gibi....çok çok güzel....ve ondan haberdar edene de teşekkürler...çok başka bir boyuttan, bambaşka bir zamana ait olan eser...
  • benim adıma yazılmış bir ağıttır bu. bizzat yazdırdığım bir ilahidir de aynı zamanda. şarkı falan değil, kişisel ruh okşayıcımdır.
  • bakkala gidip bira alma sebebi olan mor karbasi şarkısı. şöyle iki tane tuborg gold olacak, yanına da bi' paket camel soft... sonra acilden toplarız sizi. yapmayın!

http://fizy.com/#s/1h0213
  • son zamanlarda rastladığım en güzel şey. kaçıncıya dönüyor saymadım. oluşturduğu kafayla istesem de sayamam zaten. soundtrack olduğu bi film yoksa çalışmalara başlamaya hazırım.
  • hiç durmadan sürekli sürekli dinlenebilinecek şarkı.eğer ankaradaysanız,yağmur yağıyorsa ve kulağınızda bu varsa hüzünle karışık bi huzur duymanız çok yüksek ihtimal.içinizde bi yerlerde duran üzüntülere,kendinizden sakladığınız gerçeklere ulaşabilecek güçte bu şarkı.
    sözlerini arayıp taradım bulamadım.bulan yazarların ulaştırması dileğiyle...
  • yahudi.
    "nereye gidersen git, adın yahudi olacak" diyor bu şarkı için mor karbasi.

http://www.youtube.com/…pvqsakjhr5o&feature=related
  • şarkıda ne anlatılıyor bilmiyorum ama bu şarkıda judia, fonksiyonlardaki x gibidir. x yerine sevgili gelebilir. gelsin de... böylesine kökleri derinlerinize inen bir çam ağacı gibi. kökler sarmaşık gibi kalbinizi kaplıyor. kalbiniz sevgilinizin adıyla atarken kalbinizi sıkıştırıyor. acayip bir şarkı. aşk olsun mor karbasi sana.
  • lakpoştha pervaz mikonend filminden görüntülerle videosu var youtube'da. şu turtles can fly filmi, kaplumbağalar da uçabilir. kısa film tadına hazırlanmış, bir senaryo anlatıyor. şarkıda mor karbasi ne anlatıyor hiçbir fikrim yok, ama görüntülerle bir alakası olması lazım.

olmayan kollarıyla gözyaşlarını silen bir çocuk var videoda, filmi izleyenlerin ezberindedir zaten. çocuk gözyaşlarını siliyor, ya da yüzüne biriken yağmur damlalarını, bilemeyiz. aslında dağların tepesinde bulutların üzerinde bir çift plastik ayakkabının başında yapıyorsa bunları bilebiliriz, ya da bilmek istemeyiz. o kollar niye yok? bunun cevabını çocuk tankların yanından geçtiğinde veriyor zaten biraz önce. peki şarkı bu görüntülerle niye bu kadar uyumlu geliyor? bu şarkıda da eksikliği anlatan bir şeyler olmalı.

aynı çocuk bir anısıyla uyanıyor uykusundan, sırtını dikiyor, başı yüksekte, ve tam o anda karbasi bağırmaya başlıyor judia diye. judia diyor demeye de, bu birkaç saniyede judia'lar parça parça olup ince dikenler gibi batıyor hislere.

o çocuk henüz şarkı başlamadan bir kaplumbağa ile birlikte suyun dibinden yüzüne çıkabilen çocuktu. öyleyse judia'nın aynı şeyi hatırlatması lazım; kaplumbağalar da uçabilir.
  • bir buçuk yaşımdayken, kaşla göz arasında masanın üstünde duran süs kaktüsünü avuçlamışım da, ancak ağlamaktan yorgun düşüp uyuyakaldığımda temizleyebilmiş annemler dikenleri elimden.

judia'yı dinlemek, o süs kaktüsünü avuçlamaktan farksız olsa gerek.