şükela:  tümü | bugün
 • felsefe tarihinde adını duyurabilmiş ender kadın filozoflardan biri. (başka kim var... hah, anscombe var mesela.)

  bu kadının kürtajla ilgili meşhur bir düşünce deneyi var. bu deneye "kemancı deneyi" denilebilir, evet. hatta bu bir boş bkz da değildir iyi mi, (bkz: kemancı deneyi). peki bu nedir: sizi joshua bell başlığındaki bir entriye yönlendiren bir başlıktır. peki joshua bell kimdir? gidin bakın işte, kimmiş görün.

  joshua bell ile j.j.thomson'ın düşünce deneyinin bir ilgisi yoktur.

  ama normalde yoktur - oysa sözlükte vardır. zira judit jarvis thomson uktesini 5 yıl önce vermiş olan sözlük yazarı* joshua bell başlığındaki ilk entrinin de yazarıdır.

  tesadüf tabii. alengirsiz, ama şekerli.
 • 20. yy'da kürtaja farklı bir bakış açısı getirerek kadın haklarını savunan filozof ve matematikçidir.

  düşünün, böbreği hasta olan ünlü bir kemancı var.hayatta kalması için tek şansı çok nadir bulunan bir kan grubuna sahip birine bağlı olarak yaşaması.siz de bu kan grubuna sahipsiniz.bir sabah uyandığınızda siz uykudayken doktorların onu sizin böbreklerinize bağlamış olduğunu görüyorsunuz.thomsan böyle bir durumda tüpleri çektiğiniz zaman onun öleceğini bilseniz bile ona bağlı olmayı sürdürmek gibi bir zorululuğunuz olmadığını söyler.

  thomsan'a göre aynı şey kürtaj için de geçerlidir.doğum kontrol hapı kullandığı halde hamile kalan kadın rahminde büyüyen ceninle bedenini paylaşmak zorunda değildir.

  (bkz: felsefenin kısa tarihi)