şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ukte)
  amerikalı yazar. aşk hikayeleri üzerine romanlar yazar ve türünün başarılı isimlerindendir. 1985 senesinde çıkarmış olduğu whitney, my love ile ilk ciddi başarısını yakalamış olup son romanı 2005 tarihli every breath you take'dir. romanlarından bazıları türkçeye de çevrilmiş olup epsilon yayınları tarafından basılmıştır. bibliyografisini de yazayım tam olsun:

  tender triumph (1983)
  double standards (1984)
  whitney, my love (1985)
  once and always (1987)
  something wonderful (1988)
  a kingdom of dreams (1989)
  almost heaven (1990) (türkçeye mutluluk olarak çevrildi)
  paradise (1991) (türkçeye cennet olarak çevrildi)
  perfect (1993) (türkçeye kusursuz olarak çevrildi)
  until you (1994) (türkçeye sen gelmeden önce olarak çevrildi)
  a gift of love (kısa öykü) (1996)
  a holiday of love (kısa öykü) (?)
  remember when (1996)
  night whispers (1998) (türkçeye gece fısıltıları olarak çevrildi)
  simple gifts: four heartwarming christmas stories (2001)
  someone to watch over me (2003)
  every breath you take (2005)
 • klasik amerikalı aşkı arayan kadın imajını hikayelerine yansıymış kofti yazardır.
 • fazla kafa yormayan ama eğlenceli ve sürükleyici plaj kitaplarının başarılı yazarıdır. 1990'a kadar ingiliz aristokrasisi hakkında yazmış, daha sonraki kitaplarında klasik amerikalı aşkı arayan kadın imajına geçmiştir. hikayeleri nisbeten diğer danielle steel tarzı yazarlardan daha az yapış yapıştır. sıkmaz, yormaz, daraltmaz. onca stresten ve kafa ütüleyici iş/okul hayatından sonra tatildeki kitap oku-uyu-yayıl üçgeninde çok iyi gider.
 • kitaplarının tümü mükemmel bir aşkı anlatır. tabi ki her aşkta olduğu gibi yanlış anlaşılmalar ve acılarla daha da derinleşen aşklar barındırır içinde. bizim yeşilçam filmlerimizin aynısıdır konular. gurur yaparak kaybedilen yıllar, kötü bir akraba, masum bir cinayet zanlısı..vs..vs.. fakat bir kaç kitabını okuduğunuzda farkedersiniz ki romanda geçen tüm çiftler için ayrı bir kitap yazmıştır yada bir ailenin tüm erkek evlatlarının evlenme hikayesini farklı bir romanında anlatmıştır.
  zaman geçirmek, kafa yormadan kitap okumak, yazar burda ne demek istiyor sorusunu sormaktan sıkıldığında okunabilecek türden kitapların sahibidir.
 • yaz tatillerinde güneşlenirken okunabilecek tarzda kitap yazan amerikalı yazar. nasıl mı karar verdim? sadece bir kitabını okudum(almost heaven) ama yazar hakkında bilgi sahibi olmanız zor değil. basit bir anlatımı var ama gerçekten sürükleyici. hikayeleri de türk filmlerine konu olabilecek nitelikte, yalnız erkek kahramanları hayli etkileyici. (bkz: doğru erkek)

  edit: an itibariyle once and always'i okuyup bitirmiş bulunmaktayım.

  -- az da olsa spoiler --

  bu tür romanlarda ilk kez bir kahramanın tam anlamıyla mutlu olamadığını gördüm ben. evet, sevgili victoria hanım kızımız andrew'a haksızlık ettiğini anlayınca çok üzüldü. ve, evlenip sonsuza kadar mutlu yaşadılar diye bir son kabul etmiyorum. yani eğer victoria kitapta anlatıldığı gibi melek biriyse aklının bir köşesinde hep andrew için üzülmeli. ben bile üzüldüm be tory!
 • şu sıralar facebook sayfası türk akınına uğrayan yazar. ne çok seveni varmış ya hu?

  http://www.facebook.com/judithmcnaught
 • türk insanının çok sevdiği canan tan gibi yazarlara on basacak kalitedeki aşk romanı yazarı. tarihi ve günümüz olmak üzere iki tür yazar. tarihi romanlarında düklerden, düşeslerden geçilmez. soylu insanlar ile asil soydan gelmeyen insanları birleştirmeye uğraşır mcnaught -ki başarır da. günümüz aşk romanlarında ise her zamanki gibi fakir-zengin eşleştirmesi yapmıştır. işte bu soylu-avam, fakir-zengin karşıtlıkları, kitap boyunca çiftin kavuşamamasına, derin acılara gark olmasına sebep olur. tüm kitaplarında muhakkak çiftin birbirinden nefret ederek geçirdiği bölümler vardır. okuyucu kendini kasar da kasar bu bölümleri geçebilmek için. çünkü artık yanlış anlaşılmalar okuyucunun bile sinir katsayısını arttıracak raddeye varmıştır.

  nihayetinde, okunabilitesi olan kitaplar yazarıdır mcnaught. kafa dağıtmaya ihtiyacı olan kişilerin okuyup memnun kalacakları bir yazardır.
 • kitaplarının hepsi neredeyse birbirinin kopyası olan yazardır.

  --- spoiler ---

  genç kızımız çok güzeldir ancak güzelliğinin farkında değildir. esas oğlanımız -lord, kont veya dük olması zorunludur- kızımızı görür görmez çarpılır ama kızımız biraz asi olduğundan ve zamane kadınlarına uymadığından bir sürü bir sürü yanlış anlaşılmalar olur. bu yanlış anlaşılmaların bir kısmı da yakışıklı bir erkek yüzünden kaynaklanır. tam evlilik arifesine gelindiğinde ilişki bir yanlış anlaşılma yüzünden biter. esas genç kızımız aşkından ölüp bitmiş bir vaziyette durumu kurtarmanın yollarını ararken -ya da aşk yeni yeni filizlenirken- kendisini esas oğlanın kollarına atar. bunun sonucunda da fahişe muamelesi görür. sinirle çekip giden kızımızı biri yola getirir ve aşkı uğruna savaşmaya başlar. erkek de sonunda yola gelir. kızı biraz zorladıktan sonra gökten üç elma düşer başlarına.

  --- spoiler ---

  bir aralar beyaz diziler satılıyordu peynir ekmek gibi. onlar hakir görülürken bu kadının romanlarının cafcaflı basılması da ilginç.
 • içinde sadece aşk olmayan macerayı sevenler için birebir olan kitapların yazarı.
 • kadının hayatına girmeyeceğim . kesinlikle en iyi ask romanı yazarlarından biri emin olabilirsiniz ve kesinlikle tavsiye ediyorum :)