*

şükela:  tümü | bugün
 • jigaro kano tarafından geliştirilen, jujitsu kökenli, savunmaya dayalı, estetik ve felsefi, bir uzakdoğu sporu ya da başka bir tanımla japon döğüş sanatıdır. judoda diğer doğu sporlarından farklı olmak üzere siyah kuşaktan sonra ilerleyebilmek için juda'ya birşeyler katmak, yeni birşeyler geliştirmek gereklidir. eski'den türklerin yaptığı aba güreşi'ne çok benzer.
  kelime anlamı "nazik yol" ya da "nazikçe"dir
  (japonya'da judo profesörleri varmış.)
  (bkz: judokan)
  (bkz: judogi)
  (bkz: ippon)
  (bkz: aba güreşi)
 • genelde "darbe" pek kullanilmaz.. gures'e daha yakindir
 • judo = denge, vurma yoktur,asıl amaç kendini savunma ve rakibi etkisiz hale getirmedir ama abartırsanız rakibi sakatlayabilir hatta öldürebilirsiniz. güreşe çok benzer, kalın ve dayanıklı kumaştan elbiseler giyilir ve karşılaşma sırasında bunlardan tutularak rakibin dengesi bozulmaya çalışılır.yerde boğuşma faslı vardır.boğma,kol bacak kırma gibi teknikler mevcuttur.genelde namık ekinin öğrencileri iyi judo hocalarıdır.
 • japon kokenli bir spor. (bkz: karate) (bkz: tekvando)
 • bir nevi japon guresi diyebiliriz aslinda judoya.
  keza normalde judo yapanlarin ilk yere atma sahnesinden sonra yerde resmen gurestiklerini goruruz.
  guresin ustune bir suru eklem kilitleyici vs hareketler eklenmis ve bir yerde judo olmustur.
 • olimpik spor haline geldikten sonra hızla geleneksel çizgisinden uzaklaşmaya başlamış, savaş sanatından ziyade spor halini almaya başlamıştır.

  ju; yumuşak, do; yol demektir. yumuşaklığın yolu tabiri aslında onun kırıcı hareketlerinin kibarca anlatımıdır. yumuşak demek etkisiz demek değildir... geleneksel judo çalışmış birisi, düşürme ve fırlatma hareketlerinin yanında pek çok kırış tekniği de çalışmıştır... fakat geleneksel judo maalesef yavaş yavaş tarihe gömülüyor. ve dojo'larda daha çok sportif çerçevede teknikler çalıştırılıyor...
 • ju-i jitsu'nun butun sert ve sakatlayici tekniklerinden arindirilmis ve dovus sporundan uzaklasip sadece spor sekline gelmis halidir. 1882 yilinda dr. jigaro kano tarafindan kodokan judo olarak kurulmustur. kuvvete direnmemek ve kuvvete yon vermek prensiplerine dayalidir. icinde vurus (atemi) teknikleri olmasına ragmen bu gunku kurallar dahilinde butun atami teknikleri judo sporundan cikartilmis boylece kendini travmatik sporlardanda (bkz: boks) ayirmistir. japon kokenli oldugu icin "dovus sporu" olarak bilinmesine ragmen dovus uzerine herhangi bir etkisi olmamaktadır. ayrıca dünya da ilkuspor federasyonu judo için kurulmuştur.
 • super kozmolojik turk ruya tabirleri bilginlerine gore, ruyada goruldugunde "gerceklesmeyecek hayaller pesinde kostugunuz" anlamina gelmekle birlikte, kendinize bir ceki duzen vermeniz gerektigini gostermekte olan spor dali, kavga sekli..
 • (bkz: sambo)
 • afif yesari'nin vakt-i zamaninda kaleme almis oldugu resimli anlatimli judo karate kitabindan bolumler icin (bkz: #8338546)