• mirrah foulkes projesi. bakalım yönetmenliği de oyunculuğu kadar iyi olacak mı? kadrosunda mia wasikowska, damon herriman, terry norris de var.

imdb
  • 24 nisan 2020'de gösterime girecek dramanın senaryosu da mirrah foulkes imzasını taşıyor.
  • adalet, hukuk, temel insan hakları, kadın hakları gibi konuları geç orta çağ dönemi kasabasını arka plana alarak irdeleyen hoş bir film.

--- spoiler ---

ilk dakikalardaki kukla gösterisi fondaki toccata and fugue in d minor ile birleşince muhteşem olmuş. nedense pek şiddetli bulmadım o gösteriyi ve bana göre filmin en güzel yeriydi. karagöz, hacivat'ı tef sesi eşliğinde döverken çok güldüğümüz için olsa gerek*

--- spoiler ---
  • 17. yüzyılın ingiltere'nin seaside adlı kasabasında kuklacılık yapan judy and punch'ın hikayesini anlatan mirrah foulkes filmi. alkolik, megolaman, şöhret sevdalısı punch'a karşı yetenekli, sanatına düşkün ve kocasından daha yetenekli judy'in intikam hikayesi izlediğimiz. bugünkü erkek şovenizmin orta çağda yansıması çok iyi bir şekilde gösterilmiş.

--- spoiler ---

tek eğlencesi barda içmek ve cadı ilan ettikleri kadınları taşlamak olan toplumda, neyi yanlış yaptığını bilen ama bunu hiçbir zaman kabul etmeyen, pişmanlık duygusunu şöhret aşkıyla ve hayran olunma içgüdüsüyle kapatan birine gerekli ders verilmiştir. keşke judy karakteri biraz da aktif olsaymış.
    --- spoiler ---
  • komedi, suç, dram, gerilim filmi denilmesine rağmen hiçbirini veremeyen, 2019 avustralya yapımı, izlemeseniz de olur tadında bir film.

çoğu oyunculuklar berbat. yalnız damon herriman orospu çocuğu karakterini iyi oynamış.
  • --- alıntı ---
    (01:35)
    "bize cadı diyorsunuz;
    sizin cadı dediğiniz, bağnaz dünyanızın dışında kalan insanlardan başkası değil.
    bu tavrınızdan siz de korkmalısınız, çünkü hepinizin kendi farklılıklarının korkusuyla yaşadığınızı biliyorum.
    bugün ben cadıysam…
    sanırım hepiniz anladınız, hepiniz korkuyorsunuz;
    yarın siz de cadı olabilirsiniz!"
    --- alıntı ---

orta doğu'da uzun süredir sorulup duran bir sorunun ("batı medeniyeti ile aramızdaki farkı oluşturan şey nedir?") cevabını ("siyasal, toplumsal ve kültürel özeleştiri") veren film.

--- alıntı ---
    (01:12)
    — eskiden böyle derdim yoktu. hiç zorlanmadığım bir şey varsa, o da iyi bir uykuydu. ama bu basit zevk şimdi bana tamamen uzak.
    — benim de böyle uykusuz zamanlarım oldu, genç adam. benim kadar uzun yaşadığın zaman, sebebinin farkına varıyorsun. işler yanlış gittiğinde, dünya yozlaştığında ve kendi kendine düzelmesini beklemekten başka çare olmadığında... evet, işte o zaman uyuyabilmek güçleşir.
    --- alıntı ---

(bkz: live is life)

when we all give the power we all give the best
    every minute of an hour don't think about a rest
    then you all get the power you all get the best
    when everyone gives everything and every song everybody sings
    then it's live
    live is life
    when the feeling of the people is the feeling of the band
    then it's live
    live is life
    and you call when it's over you call it should last