şükela:  tümü | bugün
 • tesadüfe bakınız, judy garland'ın öldüğü gün kansas'ta dev bir hortum çıkmıştır.

  (bkz: the wizard of oz)
 • şu sıra kafayı taktığım eski hollywood yıldızı.

  neden diye soracak olursanız hayatı beni çok etkiledi. çok yetenekli, en az sesi kadar güzel bir kadınmış

  asıl adı frances ethel gumm. 1922 doğumlu bu kadın ablamız annesinden çok çekmiş. annesi manyağın tekiymiş çünkü. küçük yaşlarda turnelere çıkmaya başlayan bu ablamıza daha o zamanlar uyku ilaçları içiriyormuş. yol boyunca uyusun da sahneye çıktığında zinde olsun diyerekten. işte böyle başlamış judy’nin ilaç bağımlılığı.

  hatta hasta olduğu zamanlar “kalk ve şarkı söyle. yoksa seni yatağa zincirlerim ve öylece bırakır giderim” dermiş.

  daha sonra özellikle the wizard of ozfilminde canlandırdığı dorothykarakteriyle ünlenmiş. hatta filmde söylediği somewhere over the rainbowşarkısı baya bir ün katmış ününe.

  judy büyüdükçe çok ağır şartlar altında çalışmaya başlamış. 18 saat aralıksız çalıştığı oluyormuş. bu nedenle sürekli uyarıcı maddeler kullanıyormuş. yanlış hatırlamıyorsam on dört ya da on beşinde çalıştığı ajansta cinsel tacize uğramış.

  on dokuz yaşında gizlice vegas’ta david rose ile evlenmiş. çünkü çalıştığı ajans ve annesi kariyerine engel olur diye evlenmesini istemiyorlarmış. zaten evliliği çok uzun sürmemiş. bu evliliğinde hamile kalmış ama yine kariyerine engel olur diyerek kürtaj olmak zorunda kalmış. sanırım daha sonra da bir sevgilisinden hamile kalmış ama onu da aldırmış.

  ardından yönetmen vincent minelliile evlenmiş. minelli, judy’nin o zamanlardan intihara meyilli olduğunu fark etmiş. ama iyileşir diye umut ediyormuş. çünkü kadıncağız sürekli ilaç kullandığı için genelde kafası güzel ve ne yaptığını bilmeden dolaşıyormuş. hatta kızı liza minelliannesi için şöyle demiş: mutlu olduğu zamanlar aşırı hareketli, aşırı sevinçli oluyordu. ama tam tersi zamanlarda da ondan mutsuzu olmazdı. hep en uç duygularda yaşıyordu demiş.

  daha sonra kocasını başka bir erkekle basınca boşanmışlar. üçüncü evliliğini ise iş adamı sid luftile yapmış. iki çocuğu daha olmuş bu evlilikten fakat judy’nin çocuklarla iletişimi çok kötüymüş. bu adamdan da onu dövdüğünü söyleyerek boşanmış.

  dördüncü evliliğini aktör mark herronile yapmış. ama ondan da kendisine vurduğu için boşanmış. ve ilginçtir ki bu adam da minelli gibi erkeklerle birlikte oluyormuş.

  beşinci evliliğini ise mickey deansile yapmış. evlendikten üç ay sonra ise deans, judy’nin cesedini banyoda bulmuş.

  judy zaten hayatı boyunca pek çok kez intihara kalkışmış. bi keresinde fazla ilaç içerek zehirlemeye çalışmış kendisini. bir keresinde de üçüncü kocası luft’un dediğine göre bileklerini kesmiş ve “bak hayatım ne yaptım? bolca kanıyor.” demiş. yine luft’un iddiasına göre judy 13 yıllık evlilikleri süresince yirmi kere falan intihara kalkışmış.

  en sonunda da haziran 1969’da fazla ilaç alımından dolayı ölmüş.

  ölümüne yakın beş parasız kalmış ve düşük miktarda paralar karşılığı barlarda şarkı söylemeye başlamış. o zamanlar yeni ünlenen kızı liza minelli annesine bu dönemde çok yardımcı olmuş.

  bir keresinde judy, “judy garland olmak ne kadar zor biliyor musun?” diye sormuş gazetecilere.

  trajik bir hayat. üzüldüm açıkçası. şöhretin bedeli bu kadar ağır olmamalı kimse için. ne diyebilirim ki?
 • annesinden nefret eden kadın. bir röportajında "annem o kadar kötü bir insandı ki, çocukken hasta olduğumda şimdi ayağa kalkıp, şarkı söyleyerek dans edeceksin. yoksa seni yatağa bağlarım ve burda bırakıp giderim derdi. - bir an susuyor ve ürperiyor -şu an bile buralarda bir yerlerde olduğunu hissediyorum. anne defol git burdan, beni rahat bırak artık" diye anlatıyor.
 • over the rainbow sarkisindan o derece bikmistir ki "kicimdan gokkusaklari fiskiriyor" demistir.
 • 1939 yapımı wizard of oz filminde dorothy rolünü oynayan aktris.
  (bkz: oz büyücüsü) (bkz: kırmızı pabuç) (bkz: kırmızı pabuçlu kız)
  ve hatta (bkz: arabın derdi kırmızı pabuç)
 • liza minnellinin annesi
 • somewhere over the rainbow şarkısıyla bukowskiyi ağlatan hanımefendi.
 • ilk defa üç yaşındayken sahneye çıkmış ve mickey rooney ile çevirdiği filmler ve oz büyücüsü ile tanınmış, vincent minelli'ye 5-6 yıl zevcelik yapmış, kilo problemleri yüzünden ruh sağlığını kaybetmiş, sıkça intihar girişimlerinde bulunmuş en sonunda 47 yaşında intihar etmiş, küçücük, sevimli bir aktris.
 • babasi ve vincente minnelli dahil birlikte oldugu cogu erkek escinseldir. ilk intihar girisimini, cocuklarinin babasi vincente minnelli 'yi bir erkekle yatakta basmasi ile olmustur.
 • ömrü boyunca annesinin başarı hırsı altında ezilmiş, onun ağır çalışma temposuna dayanabilmek için haplara sığınmış, erken büyümenin ve çocukluğunu yaşayamamış olmanın da etkisiyle psikolojik sorunlar yaşamış ve yine haplara sığınarak son nefesini vermiş olan aktris.*