şükela:  tümü | bugün
  • ceviz ağacının salgıladığı zehir. ağacın altında uyursanız baş ağrısı yapabilir. zehir çevresindeki bitkilerin büyümesini olumsuz yönde etkileyebilir. bazı araştırmalara göre sinek ve böcekleri kaçırıcı etkisi olduğundan sinekkovucu preparatlar yapılmaktaymış. (bkz: allelopati)
  • bitkilerin solunum tepkimelerini olumsuz etkileyen, suda çözülemeyen kimyasal maddedir. ( 5 hidroksi 1,4 naftakinon)
    ceviz ağacından üretilen bu madde insanlarda alerjik durumlara sebep olabiliyor.
  • ceviz ağacının yaprak ve meyvelerinde üretilip yağmurla toprağa süzülen bir madde olan juglon, diğer bitki türlerinin gelişimine engel olmaktadır.
    ceviz ağaçları sülfür gazı salgılarlar. bu gaz havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe (tabana) çöker. bundan dolayı ceviz yetiştiricilerin özellikle cevizin altında oturmamaları gerekir aksi takdirde baş ağrıları akciğer rahatsızlıkları, bayılma gibi şikâyetlerle karşılaşırlar. bu kadar zararlı olan gaz bu olumsuzluğa karşı ozon tabakasına faydalı olmaktadır. ceviz fidanı yetiştiriciliğinde bilinçli olarak uygulanan yöntemler ile oldukça sağlıklı bir bahçeler kurulmaktadır. bahçe kurulurken cevizden salgılanan juglon maddesi yanındaki veya yakınındaki farklı cinsten bitki ve ağaçların yaşamasını ve gelişmesini engellemektedir. bunun için bahçe kurulurken bu konuya oldukça dikkat edilmelidir. cevizin yaprak altlarından salgıladığı maddelerden dolayı ağacın yanında ve altında hiçbir bitki yetişmemektedir. hatta ceviz ağacının altında uyunmaz sersemlik verir düşünceleri de buradan gelmektedir.
hesabın var mı? giriş yap