şükela:  tümü | bugün
 • 1920lerde fifa baskanligi da yapan ve ilk dunya kupasini duzenleyen ve kupaya adini veren fransiz , brezilyanin 3. kez kazanisindan sonra onlarin muzesinde yerini almistir bu kupa..
 • ilk dünya kupasının düzenlenmeside oldukça zahmetli olmuştur.ekonomik bunalım yüzünden sayısını hatırlayamadıgım ama az sayıda ülkenin katılımıyla uruguayda yapılmıştır..
 • 14 ekim 1873 doğumlu eski fransa futbol federasyonu (1919-1945) ve fifa (1921-1954) başkanı. kendisi aslen avukattır. dünya kupalarının bugün hala düzenlenmesinde ve dünyada en çok ilgi çeken spor organizasyonları olmalarında en büyük payın sahibidir. fifa başkanı seçilmesinin ardından tam 8 yıl kupayı yapmak için çalışmış ve sonunda futbolu en iyi oynayan kıta olduklarını iddia eden güney amerika'da bu kupanın düzenlenmesini sağlamıştır. nitekim bu kupa jules rimet kupası olarak anılır.
  16 ekim 1956'da 83. doğumgününden 2 gün sonra fransa'da ölmüştür.
 • 1950 dünya kupasında ne yapacağını şaşıran fransız. 1950 dünya kupasında brezilya milli takımı kendi ülkesinde düzenlenen dünya kupasında finalde uruguay ile karşılaştı. brezilya 1-0 öne geçmiş halk çoşmuştu. daha sonra schiaffino ve chiggia'nın attığı gollerle uruguay maçı 2-1 kazanıp herkesi şaşkına çevirir. bu brezilya futbol tarihindeki en önemli yenilgilerden biridir. kendi adını taşıyan kupaya sarılmış ola julet rimet'de şaşkındır ve daha sonra bu durum hakkında şöyle der:

  '' kupa kollarımın arasında, onunla ne yapacağımı bilemeden kendimi yapayalnız hissettim. uruguay kaptanı obdulio varela'yı buldum ve kupayı ona nerdeyse gizlice teslim ettim. ona tek sözcük söylemeden elini sıktım.''**
 • dünya kupasını bulan fransız avukat, çok efendi ve terbiyeli biri olduğunu aktarır halit kıvanç.

  ilk dünya kupalarına onun onuruna jules rimet kupası denmiştir.
 • it's coming home.

  three lions on shirt , jules rimet still gleaming.