şükela:  tümü | bugün soru sor
 • foreigner ve foreigner olma üzerine 'toccata and fugue' adlı bir essay'i olan ayrıca 'powers of horror'ından çok etkilendiğim çağımızın kadın feylesofu. homer'in en üst katında kocaman kocaman kitapları var. kalın ve düşmeye çok elverişli olarak eğreti bi şekilde duruyorlar aman dikkat zedelenmesin lakin oldukça değerlidir.
 • (bkz: helene cixous)
 • black sun isimli kitabin yazari.
 • 60'lı yılların sonunda intertextuality terimini ilk defa kullanmış olan göstergebilimci yazar.
 • abject uzerine yazmisligi da vardir.
 • kristeva nin intertextuality kavramini soyle ozetleyebilriz:

  krisveva 3 boyutlu bir metinsel mekan cizer: ilki "writing subject" yani yazinin konusu, ikincisi (ideal) alici, ucuncusu dis metinler. her metin, okurun onceden okuduklarini ve kendi kulturel altyapisini de yaninda tasir. boylece, kendi kontekstini asarak; 1. kendi gonderme yaptigi ya da direkt refere ettigi dis "metin"lere; 2. okurunun yukarida aciklanan bilgi katmanlari dogrultusunda sonsuza kadar genisler. bu acidan bakildiginda, kristeva nin, kulturel kodlarla okuma eyleminin birbirinden ayrilamayacagini soyleyen barthes in actigi yoldan yurudugunu soylemek olasi. ama kristeva barthes dan birkac adim ileri ziplayarak bu kavrami sembolik ve semiotik arasindaki iliskiler bazinda inceler; oyle ki bir metin, mevcut isaret sistemlerini gecerek yeniden duzenleyip anlamlandirir. bir metin, ancak onceki metinleri bir re-reading inin re-reading i yapildiginda anlasilabilinir.
 • powers of horror, korkunun gucleri adiyla turkceye cevrildi yakin zamanda ayrinti yayinlari tarafindan. kitapta yaptigi kelime oyunlari cevirmenin tum cabalarina ragmen fransizca bilmediginiz durumda anlamini olmasa da zevkini yitiriyor cunku anlam degil daha cok sadece kelime oyunu olsun diye uretilmisler. igrenclik uzerine yazdiklari dilbilimsel ve psikanalitik bir teorik plana oturuyor. evet kuramsal bir calisma degil edebi denemeler olarak okumak daha az zarar verici ve belki de daha zevkli olacaktir.
 • freudcu olmayan bir psikanaliz düşüncesi geliştirmiştir..son onbeş yıldır, kolombiya üniversitesi’nde umberto eco ve tzveton tedorov’la yazınsal semioloji kürsüsü’nü paylaşarak düzenli ziyaretçi profesör oldu. aynı zamanda uluslararası semioloji birliği’nin yönetim başkanı ve birçok yazınsal kurulun üyesidir.1997 yılının nisan ayında, otuz yıla yayılan ve on dile çevrilen çalışmaları için julia kristeva fransa’nın en büyük onuru “chevaliere de la legion d’honeur”u aldı. (bkz: askin halleri)
 • kendisine sensin o abjeeect, diye nanik yapma arzusu uyandıran kadın.