şükela:  tümü | bugün
  • amerikali yazar. genellikle tarihi romanlar yazmakla birlikte gerilim ve ask romanlari da bulunuyor. turkce olarak kalp hirsizi isimli kitabi bulunabilir.
  • türkçeye çevrilmiş gelin ve düğün adlı seri halinde iki kitabı daha bulunmaktadır..
  • "gölgede dans "kitabının yazarı
  • the wedding ve the bride kitaplarini okudum ben bu hatunun. once 1989'da jamie'yi yani the bride'i yazmis, sonra da 1996'da brenna'nin the wedding'ini. ben once ikinciyi okumustum, birincisi daha sonra cikti karsima ama arka tanitiminda ikinci kitaptan tanidigim karakterleri gorunce sevindirik olup aldim. prequel yazdigini dusunmustum, oysa ki epsilon'un azizligiymis. simdi cep degil normal boyutlariyla raflarda bulunan the secret adli kitabi da yeni falan degil; 1992'de yazilmis ve bir uclemenin ilki. ardindan 1999'da ransom ve 2007'de shadow music geliyor. epsilon the secret'i yeterince satarsa diger ikisini de kitapcilarda gormeye baslayabiliriz. ben onun yerine bu kitaplarin e-book'larini bulmayi denemeyi dusunuyorum gerci. neyse.

--- spoiler ---

bu the bride ve the wedding nasil bu kadar ayni olabilmis inanilir gibi degil. resmen tipatip aynisi. sadece climax kismina uzanan olay orgusu farkli ama diger her sey ayni yahu. guclu ve cevresindeki beyinsiz kizlara benzemeyen guzeller guzeli bir ingiliz kizi ve onu evlenmeye zorla razi eden (komik tanim ama kitaplari okuyan anlar) devasa boyutlarda bir iskoc beyi. kizin tum farkliligina ve guclulugune ragmen yine de tam bir damsel in distress olusunu korukleyen bir karakter ozelligi (sakarlik gibi, zayif oryantasyon vs. gibi). eve dogru uzanan dusman topraklarinda gunlerce suren bir at surusu ve ormanin ortasinda gecirilen ve tum detaylari verilen bir gerdek gecesi. (adamin ertesi gun atlari durdurup yeni karisina "canin aciyor mu" diye sormasi bile iki kitapta da ayni.) klasik bir "kadin kocasinin malidir" yaklasimi ve bu yaklasimin ingiliz guzeli tarafindan tuzla buz edilmesi. cinsellige doydugunu dusunen iskoc beyinin bakire karisinin sehvetiyle cinselligi adeta yeniden kesfedisi, vs. vs.

--- spoiler ---

ama julie garwood, romanlarinda isledigi her tarihi motifin gercek oldugundan emin olmadan onu romanina dahil etmeyisiyle unlu; dolayisiyla 12inci yuzyil ingiltere ve iskocya'sini idrak edebilmek icin iki kitap da tavsiye edilebilir. bir de tabi romantizmin bu kadar karmasik olmadigi, askin ve cinselligin kisilerin egolariyla kirlenmeden, cirkeflesmeden yasandigi zamanlara geri donmek de insani dinlendiriyor.
  • iskoc erkeklerine asik bir kitle yaratmistir.
    bir de (bkz: gretna green)
  • sır ve fidye ikilisi gelin ve düğün ikilisinden daha güzel olduğunu düşündüğüm yazar
  • tarihi aşk romanları yazarı olarak kalması gereken kişidir. günümüzde geçen romanları, tarihi aşk romanları kadar başarılı değil. kitaplarını okuduğunuzda iskoçya'ya gitmek istiyorsunuz.
  • okuduğum her kitabıyla ve karakterleriyle kütüphanemde ve kalbimde sağlam bir yer edinen vazgeçilmez yazar.
  • bir aşk romanları yazarı.

karantina günleri art arda üç tane polisiye/gerilim -canım grangé'm- okuyunca biraz kafa dağıtayım diye bu kadının bi romanına başladım. çok kalitesiz, çok basit buldum. bu nedir yau yapış yapış ? olay yok bişi yok. judith mcnaught buna bin basar valla.