• i$ hayatindaki calkantilar nihayetinde, kocasinin da tavsiyesi uzerine julie, 40 sene evvel zamaninin nev-i $ahsina munhasir uslubayla ba$arili yemek kitabi yazari olan julia child'i idol olarak benimsemesiyle, kendine belli bir gun sayisinda belli bir yemek tariflerini pi$irmeyi ve bunlari internet blog'una nak$ etmesini ve yazarliga kadar giden oykusunu konu alan,

senaryosu iki gercek hikayeden yola cikilarak yazilmi$, nora ephron yonetmenliginde cekilmi$, meryl streep ve amy adams'in ba$rollerini payla$tigi sinema filmi. (2009)

--
    ama oyle cok yildizli bir film degildi bence.
    zira oyunculuklar cok iyi degildi ve final havada kalmi$ti.
  • mesela evet bu filme gitmeden once en azindan $u videoya bir goz atmakta muthi$ fayda var :) http://www.youtube.com/watch?v=lwmvfukwbrg

edit: o degil de esas buymu$: http://www.youtube.com/watch?v=2ohiubqydhk :p
  • --- spoiler ---

uzun zamandır izlediğim en güzel filmlerden biri diyebilirim.anlatım, olay örgüsü, giriş ve gelişme harika fakat sonu gerçekten de azcık havada kalmış. belki de havada kalmamış da biz romantik seyirci kitlesi ille de mutlu son olsun julie'ylen julia tanışsın, julia julie'ye hasta olsun, kaynaşsınlar istiyoruz, ondan sonu beni tam tatmin etmemiş olabilir. bi de filmi izlerken utanmadan meryl streep'e bok attım amma abartılı oynamış die fakat filmden sonra gerçek julia child'ın konuşmasını duyunca afedersiniz göt oldum tabe! meğersem kadının gerçek konuşması öyleymiş a dostlar! boyu da 1.88miş yuh dedim. velhasıl-ı kelam yemek muhabbetini seviyosanız izleyin bu filmi, hem meryl streep hem de amy adams çok başarılı oyunculuklar çıkarmışlar.

http://www.youtube.com/…h?v=s3u1ljhebty&feature=fvw (julia child'ın konuşmasını duyun)

--- spoiler ---
  • amy adams merly streep filmlerinde piştikçe pişiyor amma velakin hep aynı tip hikayelerde oynaması yüzünün kedi masumiyetinde olmasından mı kaynaklanıyor bilemedim. öfkesini bile tam olarak gösterememesi hep bunun suçu sanırım. ayrıca çok alakasız ama ben filmdeki kocaların ikisini birden istiyorum, derhal bulmak lazım bunlardan. öte yandan, merly streep'in, gelmiş geçmiş en iyi kadın oyuncular listemde ilk sırada olmasının bir anlamı varmış, tekrar hayran oldum kadına. maşallah diyorum.

--- spoiler ---
    sevgililer günü müydü, julia'nın doğum günü müydü hatırlamıyorum da julia ve paul'ün yakalarına hayvan gibi kalp taktıkları yemekte paul'ün seni seviyorum julia dedikten sonra julia'nın kağıttan kalbi kalp atışı işaretiyle oynatması pek bir şükela, pek bir julia vari olmuş. böyle çatlak insanlar olsun istiyorum hayatımda ben de.

--- spoiler ---

gecemi şenlendirdi bu film, izlenmeli.
  • meryl streep'in her zamanki gibi rolünün hakkını fazlasıyla verdiği film. stanley tucci ile ikisini the devil wears prada'dan sonra bir arada görmüş olmanın keyfini kelimelere dökemem.

--- spoiler ---

"you are the butter to my bread, and the breath to my life" cümlesi hafızaya kalın harflerle kazınmıştır ve iç çektirmiştir ayrıca.

--- spoiler ---
  • içinde yemek yapma muhabbeti geçen filmlere olan özel ilgimden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama,yine güle oynaya hiç sıkılmadan izlemediğim bir film daha.no reservations,ratatouille,ıssız adam gibi içinde profesyonel olarak yemek yapma olayı geçen bir film.hatta belki de bu kategoride izlediklerimin en iyisi.
    meryl streep'in kusursuz performansına diyecek yok tabiki,kadın artık kendini kanıtlamış hangi role girse harikalar yaratıyor.filmin tek kusuru sonunun biraz havada kalmış olması,keşke daha açıklayıcı ve net bir final olsaydı demiyor değilim hani.ama zaten yemek yaptıkları her bir sahne aynı bir görsel şölendi bir de bu şölene eşlik eden harikanzi müziklerden sonra insan kendini daha bir mutlu,umut dolu falan hissediyor sanki.hatta hemen mutfağa gidip birşeyler pişiresim geliyor.çok bir izlenesi film,müziklerini ise her fırsatta dinleyip daha da bir mutlu olunası cici film.

ayrıca kısa kısa olsa da,bir fikir sahibi olmak için şu adresten müzikleri dinlenebiliyor:

http://www.sonypictures.com/…ieandjulia/soundtrack/
  • gerçek bir (iki) kişinin hayatını anlatan bir filmdir, dolayısıyla finali beğenmeyenleri anlamakta güçlük çekiyorum. ne olacaktı, kız kendini denize falan mı atsaydı güzel final olsun diye? nihayet yazar oldu, ünlü oldu, kitabı meryl streep'li film yapıldı, budur işte filmin finali.

ayrıca bahsedilen blog http://blogs.salon.com/0001399/ adresinde halen durmaktadır.
  • izlerken meryl streep'in yerine ben yoruldum, o nasil rol yapma yahu.

guzel lakin.
  • merly streep'e yeniden hayran olunabilecek film!
    yemek pişirmeye ilgisi olanlar için keyifle izlenebilecek, hayattan bunalmışlar için bir parçacık fikir verebilen, fransa'daki ev (daha doğrusu aşçılık) hayatıyla julia child'i pek bir sevdiren film. hayatınızın filmi olmaz ama pazartesi gününü pazar keyfi moduna büründürebiliyor. ayrıca merly streep'in ses tonuyla, hareketleriyle julia karakterini pek bir şukela canlandırdığı sevdirdiği sayesinde güldürdüğü filmdir. ve lütfen artık şu filmlerin sonundan klişeler beklemeyelim filmin sonu gayet iyiydi; fazlasına gerek yoktu. sonuçta kimsenin hayatını değiştirmek gibi bir iddiada bulunmuyor senaryo da yönetmen de vs vs...
hesabın var mı? giriş yap