şükela:  tümü | bugün
 • türkçeye yeni heloise adıyla çevrilmiş, romantizm akımının baş yapıtlarından sayılan bir kitap. ilk yayın tarihi 1761.
  (bkz: jean jacques rousseau/#1541384)
 • 1761 basımı jean jacques rousseau kitabı. özetinde yazdığı kadarıyla bir mektuplar derlemesi olarak hazırlanmış. yazarın toplum, ahlak ve özellikle de din konusundaki bütün inançlarının üstünden geçen kitap tutku ve erdem hakkındaki fikirler arasında yapılmış güzel de bir analiz sunmaktaymış.

  "julie d'etange soylu bir aileden gelmeyen eğitmeni saint peroux ile yaşadığı aşkı bir kenara atıp bir ödev bilinci ile mösyö de wolmar ile evlenir. karısının ahlakından ve erdeminden emin olan kocası saint peroux'yu clarens'daki evlerine gelip onlara katılmaya davet eder, ancak tutku henüz sönmemiştir..."

  bi de pre romantik bir eserdir bu, romantik akıma zemin hazırlamıştır.
 • saint-preux'un kirdan sehre dogru yasadigi kesifleri anlatir. sehir onun icin bir "le tourbillon social"dir, yani toplumsal kasirga. modernizmin ilk zamanlarina tekabul eden romanda rousseau cagdaslarina toplumun ucurumun kenarinda oldugunu ikna etmeye cabalar. modernlik kotudur, modernlik celiskidir. rousseau ise bunalimdadir. kitapta saint-preux metropoldeki deneyimlerini şu cumlelerle ozetler:
  "her daim carpisip duran gruplar, durmaksizin ortaya cikiverem, yenilenen on yargilar ve catisan kanaatler...herkes surekli kendiyle celiskide."
 • 1761'de ilk defa amsterdam'da yayımlanan mektup romanı. roman heloise ile abelard'ın aşkından esinlenmiştir. asil bir aileden gelen saint-preux ile julie d'etanga arasındaki sınıfsal farklılığın olduğu aşkı anlatır.
 • ["kabul etmek gerek dostum, her şey dilediğimiz gibi olmuyor hayatta. bir zamanlar yeni heloise'den* söz etmiştiniz anımsarsanız, orada şu cümleyle karşılaşınca ürperdim: "bu kitabı okuyan her genç kız artık bitmiş sayılır."] gerard de nerval - les filles du feu (sylvie öyküsü)
 • ''görüntülere ve uzak hedeflere duyulan merak, insanların hiç bulunmadıkları yerlerde haz arama eğiliminden kaynaklanır.''