şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: rosenbergler)
 • atom bombası planlarını rusya'ya ilettiği iddia edilen, saçmasapan sebeplerle vatan haini iddia edilmiş, abd'deki kamuoyunun gazından korkan başkan tarafından affedilmemiş, sunulan saçma kanıtların yalan olduğu ortaya çıkacakken fbi'ın imhası üzerine bunları tam olarak kanıtlayamamış ve onca uğraşa rağmen ve her kanıtın sahteliği ispatlanmasına karşın, greenglass çiftinin yalan ifadeleri sonucu idam edilmis magdur.
  2. kanıt olan 'atom bombası planı taslağı' hakkında philip morrison'ın "david greenglass'ın çizdiği taslağın yanlışlarla dolu olduğunu, esasen bombanın planlarının savaştan sonra hirosima'da uygulamalı olarak açıklandığını, planın bir anlam etmediğini" yeminli bir ifade olarak etmesine rağmen bu traji-komik dava idam kararıyla sonuçlanmıştır.
  asıl garip olan ise planları rosenberg çiftine verdiğini söyleyen david greenglass'in sadece 5 yıl hapis cezası çektirilmiştir. bu mükemmel şahıs da zaten olaydan 50 yıl sonra 'yalan ifade verdim, idamlarından ben sorumluyum, şimdi çocuklarını görsem onlara üzgün olduğumu söylerim ama özür dilemem çünkü ifadem sonucu idam edileceklerini düşünemedim' gibi bir takım açıklamalar yapmıştır kendi küçük beynince. işin güzel kısmı david greenglass'in "ara sıra" rosenberg davasını düşünüp, karısı tarafından 'bak, biz hala hayattayız.' diye telkin edilmesidir.

  julius rosenberg, böyle iki insan `(greenglass çifti)` sayesinde idam edilmiştir..
 • (bkz: #13149154)
 • joseph stalin'in sovyetler'i hesabina casusluk yaptigi bizzat kendi oglu tarafindan itiraf edilen kisi.

  http://www.cnn.com/….ap/index.html?iref=mpstoryview
 • (bkz: venona)
 • melih cevdet anday'ın yanyana isimli eserinde mevcut bulunan anı isimli şiir julius rosenberg ve ethel rosenberg çifti için yazılmıştır.

  julius and ethel rosenberg

  “bir çift güvercin havalansa
  yanık yanık koksa karanfil
  değil bu anılacak şey değil
  apansız geliyor aklıma

  neredeyse gün doğacaktı
  herkes gibi kalkacaktınız
  belki daha uykunuz da vardı
  geceniz geliyor aklıma

  sevdiğim çiçek adları gibi
  sevdiğim sokak adları gibi
  bütün sevdiklerimin adları gibi
  adınız geliyor aklıma” (anı)