şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---
  lone gunmeni öldürdükleri bölümün adı (bkz: x files)
  --- spoiler ---
 • televizyon eleştirmenleri tarafından 90lardan bu yana kullanılagelen bir metafordur.
  deyim, happy days'in hollywood adlı bölümünde fonzie'nin, içinde köpekbalığı* bulunan bir su tankının üzerinden su kayağı yaparak atlayışına* bir ithaftır ve jon hein tarafindan web sitesi http://www.jumptheshark.com/'da, bir televizyon şovunun ya da serilerden oluşan benzer bir medya yapımının başarısının zirve noktasına* ulaşıp, kalitesinin düşmeye başladığı anı* tasvir etmek amacı ile kullanılmaya başlandığında popüler olmaya başlamıştır*:

  "it's a moment. a defining moment when you know that your favorite television program has reached its peak. that instant that you know from now on... it's a downhill. some call it the climax. we call it jumping the shark."

  hein'in sitesi http://www.jumptheshark.com/'da anlatılana göre, deyim ilk kez 1985'de hein'in oda arkadaşı sean j. connolly tarafından icat edilmiştir ve yazılı olarak ilk kez jeff abramowitz'in, 29 mayıs 1998 tarihli jerusalem post gazetesinde yayınlanan "it's all downhill" başlıklı makalesinde kullanılmıştır:

  "there is a flip side to this, of course, at least in television, namely a moment when you realize that the series is going downhill, the standard has been lost and convention has taken over. it's called to jump the shark"
 • jump the shark bolumu
  ornek1: friends'de monica ve chandler'in evlendigi bolum
  orbek2: sex and the city'de samantha'nin lezbiyen iliskisinin basladigi bolum veya mirandanin hamileligi
  ornek3: babevinde sevinc erbulak karakterinin mine cayiroglu tarafindan oynanmaya basladigi bolum
  ornek bolumlerden sonra dizilerin civisi cikti, karakterler kendi karikaturlerine donustuler.
 • bir baska sitcom phenomeni icin (bkz: chuck cunningham syndrome)
 • the x files, dokuzuncu sezon onbeşinci bölümüdür.. altıncı sezonda bulunan dreamland ile karşımıza çıkan morris fletcher'in monoloğuyla başlar, bir the lone gunmen bölümüdür aslında.. ayrıca the lone gunmen'in kendi dizisinde ortaya çıkmış, yves adele harlow ve jimmy bond isimli iki karakteri de bünyesinde barındırır.. son the lone gunmen bölümüdür..
 • the simpsons'da 14. sezonun ilk bolumu how i spent my strummer vacation'in acilisinda, ailenin televizyonun basindaki yerini alirken su dolu salonlarinda su kayaklariyla kopekbaliklarinin uzerinden atlamasi da buna bir gondermedir. genelde dizinin dogasina bir miktar aykiri, asiriya kacan bir olay olur bu. hatta (bkz: #9188178)
 • nam-i deger fonzieyi oynayan aktor* bu konsepte arrested development dizisinin 2. sezondaki bir bolumunde oyuncak bir kopekbaliginin uzerinden atlayarak ithafta bulunmustur.
 • --- spoiler ---

  the lone gunman'i şehit ilan eden bolum. netekim skinner kendilerine arlington'da yer ayarlamistir.

  --- spoiler ---
 • en basit şekilde açıklamak gerekirse, bir dizinin bokunun çıkmaya başladığı andır. genellikle bir karakteri canlandıran oyuncunun değişmesi, doğum-evlilik-ölüm gibi olaylar, yeni karakterlerin dahil olması, hikayenin geçtiği mekanın değişmesi gibi şeyler yüzünden gerçekleşir.