şükela:  tümü | bugün soru sor
  • boyle birsey varmis, tesadufen gordum pazarlama ile ilgili bir sitede. junior art director. isminde director yaziyor , yönetici, tam cevirince sanat yonetmeni. bunun junior'u mu olur. insan ilan verirken bir ne yazdigina bakar di mi.
  • art director ve senior art director'un birer level altıdır. genelde 20li yaşları ortalayınca diğer seviyelere geçiş yapılır. yıllardır değişmeyen bir reklam ajansı jargonudur ayrıca.
  • ing. sütten sanat yönetmeni
  • sanat yönetmeninin bir titr değil bir meslek olduğunu bilmeyen insanlara garip gelmiştir.
  • fenadir. seniora yanasmaktan korkan musteri temsilcisi tayfasinin basini yemek icin onlerine atilan adeta bir yemdir. kankaa revize var diye baslar.derken o revize sayisi 20 ye yukselir. en fenasi eski tasarimi begenmezler sonra karar degistirip geri isterler.. jr oldugunuzdan kuzu kuzu yapadurursunuz.. aksam 7 mail atan bencil musteri mailine notunu ekler. sabah elimde olsun diye. o vakit musteriyi tatmin edip musteri temsilciniz ovguler alsin diye ugrasir durursunuz. gecmis olsun
  • yemin ederim muazzam.

yakında "jr ajans başkanı" falan diye pozisyon da açacak ajanslar.
    "bize art director lazım, ama en fazla 2000 lira veririz" demenin yandan yemiş yolu.

art director'ün jr'ı mı olur ulan?
  • -ben zenciyim ama babam aslen japonmuş!
    demek gibi bir durum.

düşük maaş vermek adına (bir üsteki yazar güzel açıklamış) uygulanan ucuz yöntemdir. diğer ülkelerde junior işleyiş amacını adeletli bir biçimde görüyor olabilir. ama bizim ülkedeki net amaç; ota boka junior getirilerek ünvan değeri düşürmek + tüm boktan işleri junior kişi üzerine yıkmak ve art director'un söz söyleme hakkını "sen junior art directorsun bir kere lan sus!" diyerek elinden almaktır. 2000-2500-2700 tl den daha yukarısını vermemektir en önemlisi. o girdiğiniz ajansta da "büyünce ben de art director olcam abi" edasıyla hayal kurmayı bırakın. çünkü o ajansta sizden bir bok olmasına izin vermeyecekler. para konuşuyor bu devir türkiyesinde çünkü. paran varsa direktör, yoksa cünyırsın.

benim eski patronum derdi ki; şirket elemana çalışırsa şirket batar. (yani çalışan canını dişine takıp full performans vermelidir. özel hayatı olmamalıdır ve düşük maaşa çalışmalıdır. mesai ücreti dahi almamalıdır.) o yüzden hep eleman şirkete çalışacak. yoksa olmaz.

sen cünyırsın, hep cünyır kal. (bir de aldığı 2000 küsür maaşla junior a.d'üm ben ile övünenler var. git bence çöpçü ol. adam çöpçü abi, mantıklı düşün, direkt mesleğini icra edebildiği için çöpçü ünvanı ve yetkisi verilmiş. hakkıyla mesleğini yapıyor. ama sen salak yerine konuyorsun ve art director olamamışlığınla övünüyorsun az maaş vermeleri ve şirketi kalkındırma uğruna. kendi faydana bile değil. tebrik ederim etkisiz eleman. her kimseniz nerede yaşıyor ve yasatılıyorsanız hepiniz çok zekisiniz. böyle devam edin cünyırcıklarım. aha dur yeni ünvan buldum. junior art direktörcük. buna da asgari ücret verirsek süper olur adagsdags.

art director --> junior a.d.--> juniorcık ---> grafik tasarımcı ---> grafikçik tasarımcı ---> grafiker ---> grafikercik ---> montajcı --> montajlanan birey ---> ( şimdi tekrar başa dön)