şükela:  tümü | bugün
 • her ne kadar carl zeiss taklidi olsa da sahane bi tak dolas cek * lensi.
  http://www.flickriver.com/…45@n22/pool/interesting/
 • iki türü bulunuyor bu lensin. biri chrome metalik renkli, bir de siyah olanı. chrome olanı 60'lardan beri üretilen eski versiyondur.
  ayrıca coated ve multi coated olarak da ikiye arılır. mc olanların üstünde "mc jupiter 9" yazar. seri numarasının ilk iki harfi 87'den sonra olanlar multi coating'dir
  diyaframın 15 bıçaklı olması bu lensi farklı kılan şey bence. şu aralar ebay'de 100$ arasında hemen al fiyatı. mc olanları daha da pahalı ne yazıkki.

  http://www.eksibition.org/show.php?id=58249&t=user
 • bu lenste diyafram kullanımında diğerlerine göre farklılık vardır. diyafram bileziği, odak halkasının altında yer alır, objektifin en ucunda diyelim biz şuna. diyafram bileziğinin hemen üstünde bir başka halka vardır ki, bu halka diyaframı değiştirmek için kullanılır. diyaframı değiştirmek için ilk önce bahsettiğim halka sola doğru çevrilir. diyafram istenen değere getirilir ve sonra halka sağa doğru çevrilerek diyafram sabitlenir. eğer bu ayar yapılmaz ve de halka sola çevrili bir şekilde bırakılırsa diyafram en açık değerde (2.0) kullanılmış olur.

  15 bıçaklı oluşu sayesinde dehşetli bokehler verir. zaten üstte yer alan linklerde bu canavarın yaptığı işler görülebilir.