şükela:  tümü | bugün
 • 2. dünya savaşı sonrası türkiye'nin abd'ye yakınlaşması ve rusya'nın olası tehditlerine karşı nato'ya girmesi neticesinde abd'nin türkiye'de mevzilendirdiği nükleer füzeler.

  1962'deki küba'daki füze krizi (bkz: küba bunalımı) sırasında, bu füzelerden dolayı türkiye, rusya'nın nükleer füze atabileceği korkusuyla çalkalanmıştır. rusya, küba'daki füzeleri, ancak, abd türkiye'deki jupiter füzelerini yok mok ederse, kaldırabileceğini beyan etmiş ve iki taraflı olarak füzeler iptal edilip, anlaşma sağlanmıştır.

  1950'li yıllarda, kankası thor'la birlikte usaf'ın en büyük kozlarından olmuştur bu füzeler.
 • herşeyden öte amerika'nın soğuk savaş döneminde bizi ne kadar iplemediğinin ve sadece platform olarak kullandığının kanıtı olan füzelerdir bunlar. 1962'de abd bize sormadan etmeden sökmeye başlamıştı bu füzeleri. nedeni elbette belliydi: duruma uyanan sovyetlerde küba'ya füze rampaları yerleştirmekteydi.

  sonuç itibariyle abd füzeleri sökmek durumunda kalırken küba'yı da ablukaya almıştı, neyse ki korkulan olmadı ve iki taraf da geri adım attı. ancak kendi topraklarımızda ve sözde bizim güvenliğimiz için bulunmakta olan füzeleri sökme-takma konusunda bize hiç danışmayan abd'nin icabında bizi sap gibi bırakacağını da görmüş olduk o dönemlerde. (gerçi johnson mektubu ile de bizi piç gibi ortada bırakmışlardı ama işte o dönemde de iki kutuptan birine yanaşmak durumundaydı türkiye, yanaşılan kutup da abd oldu ister istemez.)
 • kruşcev karadeniz kıyısındaki (muhtemelen kırım civarları) başkanlık konutunda batılı gazetecilere bir yemek verir. onlardan denize doğru bakmalarını ve ne gördüklerini söylemelerini ister. gazeteciler kruşcev'in tam olarak ne istediğini anlayamaz. çünkü ufuk çizgine kadar sadece deniz vardır. kruşcev gazetecileri daha fazla meraklandırmaz ve ağzındaki baklayı çıkarır: "ben karşıya baktığımda bana doğru çevrilmiş jupiter füzelerini görüyorum"der.

  bu olay küba füze krizinden kısa bir zaman önce olmuş. bu durum ayrıca türkiye'deki amerikan varlığının ne kadar sorun yarattığını göstermesi açısında da önemlidir.
 • haziran 1961'de türkiye'ye yerleştirilmeye başlanmıştır. acaba o zaman türkiye'de iktidarda kim vardı? cevap: şanlı türk ordusu, yani 27 mayısçıların işi bu. peki amerikancı diye eleştirilen, hatta belki bu yüzden devrilen, meşru, seçilmiş başbakan nerdeydi haziran 1961'de? cevap: daha asılmamıştı ama imralı'da kaderini bekliyordu.
  işte aslında kimin kimin adamı olduğunu gösteren basit bir örnek daha. buyrun burdan yakın.
 • zamanında izmir bölgesinde konuşlandırılmış füzeler. dönemle ilgili fotoğraflara sadece o sıralarda türkiye 'de görevli amerikalı personelin şahsi web sitelerinden ulaşabiliyoruz.

  yıllar saonra gelen edit: adamın bu entry nin ilk girildiği yıllardaki web sitesini kapmış. ben de görseli editlemeye yetişemiyorum. zaten sonrasında bütün medyaya bu fotoğraflar düştü.
 • (bkz: #31575580)
 • 1957 yılında başvurulan 1959 yılında abd taradından kabul görülen füze anlaşması.adnan menderes hükümeti
  http://www.haberturk.com/…urk-fuzesi-ibrahim-galeri