şükela:  tümü | bugün
 • galatsarayın 14 yıllık çilesine ve (14 yaşına geldi kundaktaki bebeler, şampiyonluk görmedi deli oldu ibneler...) şeklinde ki tezahürata son veren mükemmel alman hoca.ilk geldiğinde tamamen salaklamış olduğunu farketmiştik.zira sahaya dalan fotomuhabirler, patates tarlası kalasik tamlamasına tabi sahalar alman hocaya fantastik intibağlar uyandırmış olmalıydı.
 • 1984'te almanya milli takımının teknik direktörüydü, ama 87. dakikada yedikleri golle ispanya'ya elenmeleri kovulmasına neden oldu.... bu yüzden galatasaray onu alabildi... 10/03/1927 doğumludur, fortuna dusseldorf & bielbienne takımlarında oynamıştır... teknik direktör olarak 14 yıl alman milli takımıyla ilgilendi, bir kısmında yardımcı olarak. bu dönemde 90 maça çıkmış, avrupa & dünya şampiyonlukları görmüştür... derwall'in yönetiminde 80 avrupa şampiyonu, 82 dünya ikinciliğidir...
 • ilk maçında denizlispor'a 0-1 yenilmiş,daha sonraları eskişehir'e 3-0 yenilince yardımcılığına denizli gelmiştir...ilk sezon beşinci, ikinci sezon averajla ikinci, üçüncü sezon da şampiyon olmuştur... ilk sene federasyon kupasını kaldırmıştır (çok futbol yazınca insanın üslubun değişiyor), cumhurbaşkanlığı kupasına da uzanmış fakat alamamıştır...
 • türk futbolunun hala süren çıkışı, belki de beyaz saçlı bir adamın yeşilköy havaalanı'na inen uçağın merdivenlerinde görünmesiyle başlamıştır, ne dersiniz?
 • turkiyeden ayrıldıktan sonra reklamlarada cıkmıstı bu turkiye diyince aklıma bu gazoz geliyo gibilerinden tamek meyve sularıda olabilir
 • futbol basit bir oyun değildir isimli kitabı bulunan türk futbol tarihinin en önemli devrimcisi.
 • karl heinz feldkamp'a galatasaray adına transfer teklifi yapıp kabul ettiren efsane.
 • insanlik acisindan da ornek bir kisidir. sozu ali sami alkis'a birakalim:

  "alman hoca, iyi bir teknik adam olmanın ötesinde, iyi bir insandı.

  bir samsun deplasmanında, gazeteci arkadaşlarla turban oteli lobisinde otururken; önümüzden geçti. bir ara göz göze geldik, selamlaştık. birden bana doğru yöneldi ve 'yüzünüz çok soluk, hasta mısınız?' dedi.

  bir şeyim yoktu, turp gibiydim. ama kış aylarında rengim biraz solar. olağan bir durumdu... ancak derwall 'hasta mısınız?' diye sorunca, 'yoo bir şeyim yok' demenin, onun hassasiyetiyle çelişeceğini düşündüm. lüzumsuz bir soru sormuş adam durumuna düşürmemek için, 'biraz midem rahatsız' dedim.

  bir anda telaşlandı. merakla 'geçmiş olsun ne oldu?' diye sorarken; yanındaki masör mehmet akpençe'ye 'tut, yukarı odaya götürelim' dedi.

  itiraz, mitiraz kar etmedi. beni, futbolcular için oluşturulan sağlık odasına götürdüler. baktılar, incelediler; 'bir iğne yapalım, bir şeyin kalmaz' dediler.

  yahu ben iğneden korkarım. üstelik bir şeyim yok. ama söyleyemiyorum.

  beni yüzüstü yatırıp, kalçamdan iğnelediler.

  ugghh!"

  (kaynak: http://www.galatasaray.com/haberler/11424)
 • türkiye'deki macerasına 26 agustos 1984 galatasaray denizlispor maçı ile "merhaba" diyen, başlattığı süreçle turk futbolunda devrim yapmis federal alman teknik direktördür. derwall "adam markajı türk futbolunu geri götürür. maçı kaybedecek bile olsam alan savunmasından vazgeçmem" demişti ama ondan sonra görev alan mustafa denizli'nin bu anlayışı hangi ölçüde devam ettirebildiği tartışılabilir.

  faal futbolculuk yaşantısının son yılında derwall'in kadrosunda yer alan fatih terim'in ise derwall'in gözüne niçin giremediği hala merak ettiğim bir konudur. derwall'in mustafa denizli ile olan baba - oğul ilişkisi fatih terim ile arasında bir probleme neden olmuş olabilir. ne var ki mustafa denizli altay'dan galatasaray'a 1985'te bir araba ve bir jübile maçı karşılığında transfer olduğunda fatih terim futbolu henüz bırakmıştı ve galatasaray'ın yardımcı antrenör koltuğu o yıl fatih terim için düşünülebilirdi. ancak nedense olmadı ve türk futbolunda önemli yere sahip bu iki isim her zaman aralarındaki mesafeyi korudular.

  galatasaray'da derwall'in başlattığı düşünsel ve yapısal değişikliğin tamamlayıcısı ise kanımca karl heinz feldkamp olmuştur. galatasaray'ı çalıştırdığı 10 ay içerisinde 3 kupa kazandırarak beşiktaşlıları üzen, üstüne bir de eintracht frankfurt'u eleyen kalli, mustafa denizli ve sigi held 'den sonra galatasaray'ı tekrar düzlüğe çıkarmayı başarmıştır.
hesabın var mı? giriş yap