şükela:  tümü | bugün
 • ipython notebook.

  ayrıca yalnızca python değil, başka diller için de interaktif bir ortam sağlıyor. güzel olay.
 • bunun sadece sonuclari tekrar uretilebilir analizler barindiran dokumanlar uretip akademi icinde paylasmaktan ote, bir de ders anlatiminda nasil kullanilabilecegine yonelik cok guzel bir ornek gordum dun; soyle: https://github.com/…16/wandering-in-four-dimensions

  (binder'a tiklayinca direkt acar notebook'u fakan simdi bir problem var, ben acamadim. neyse.)

  o'reilly de tutarsa eger gelecekte kitaplarini jupyter notebook formatinda sunmayi dusunuyormus.
  https://www.oreilly.com/ideas/jupyter-at-oreilly

  hatta kendi jupyter forklari bile var; video senkronizasyon falan da getirmisler. bulamadim simdi ismini.

  github'daki trending jupyter notebooklara da bakabilirsiniz soyle bir kurcalamak icin:
  https://github.com/trending/jupyter-notebook
 • özellikle bilgisayar derslerindeki anlatımın kullanışlılığını çokça arttığını düşünmekle birlikte iş yerlerinde de çok basit dashboardlar yaratılabileceğini, dökümantasyon kısmındaki eksiklikleri kapatabileceği düşüncesindeyim.

  illa dashboard yaratımı için değil, analiz ettiğiniz veriyi nasıl temizlediğinizi nasıl modelini kurduğunuzu da iş arkadaşlarınıza kolaylıkla anlatabileceğiniz bir platform. dilerseniz sunum bile hazırlayabiliyorsunuz.

  birkaç tane extension var, yeri gelmişken insanları bilgilendirmek isterim. bunları kullanmayı tercih edebilirsiniz:

  1. rise: bu extension efektif sunum hazırlamanız için hazırlanmış. ilgili linkten kurulumu hakkında bilgi alabilirsiniz. kısaca jupyter notebook'larınızı aynı zamanda hücre * bazında slayt gösterilerine çevirmenize yardımcı olan bir eklenti.

  2. calysto: günlük hayatınızda ingilizce markdown kullanıyorsanız spell check ihtiyacınızı giderebilecek bir uygulama. ilgili adresten kurulumuna vesaire bakabilirsiniz.

  3. scratchpad: bazen notebooklarınızı kirletmek istemeyebilirsiniz, verilerinizin doğruluğunu başka bir alanda denemek isteyebilirsiniz. ctrl + b tuşlarına basarak bu extension devreye girecek ve içerisindeki kodları shift + enter ile çalıştırabilirsiniz. bu esasen jupyter notebook nb-extensions paketi ile birlikte geliyor zaten. ama herhangi bir aksilik olduğunda şu linki kullanabilirsiniz.

  4. execute time: her seferinde hücresel olarak çalıştırdığınız kodların çalışma zamanını görmek isterseniz kullanabileceğiniz, yine jupyter notebook extension kiti ile birlikte kendiliğinden gelen bir eklenti. ek bilgi için linki takip edebilirsiniz.

  not: biraz kendime notlar gibi oldu, farkında olmadan kullandığım extensionları bir listede toparlamak istemiştim.
 • ayni anda markdown ve python kodunu kullanmaniza izin veren guzel bir uygulama. ozellikle universitelerde hocalar kullanabilir bunu, firmalarda egitim departmanlari da kullanabilir diyecegim ama teknoloji ozurlu memleketimizde hangi firma calisanlarina dogru durust egitim veriyor o da ayri bir mesele.
 • (bkz: colaboratory)
 • (bkz: hastasıyız)

  kullandıkça seviyorum. sebebi de tabi ki zamanında konu anlatımlı-örnek çözümlü üniversite sınavına hazırlık kitapları. *

  bir faydam dokunsun, github'ta bulunan en ilginç kitaplar listelenmiş.
 • (bkz: github)(bkz: gitshell)
 • (bkz: jupyter lab)
 • interaktif programlama konusunda oldukca yardimci olan bir yazilimdir. kisaca anlatmak gerekirse bir notebook sayfasi acarsiniz ve istediginiz dilde programlama yapar ayni zamanda paragraflar, denklemler vb de ayni sayfaya ekleyebilirsiniz.

  sonra bu sayfayi 'calistirdiginizda' insanlar tarafindan okunmasi kolay olan, kod ve gorsellerin ic ice oldugu bir rapor cikar.

  ornek

hesabın var mı? giriş yap