• --- spoiler ---

spielberg 2009 yılında bir söyleşiye katılır. seyircilerden birisi t-rex hayranı olduğunu, ilk iki filmde başrolde t-rexlerin olduğunu ve t-rexlerin bir ikona dönüştüğünü söyler. yapımcısı olduğu 3. filmde ise t-rex bir spinosaurus tarafından 30snde harcanmıştır. seyirci spielberg e buna niye müdahale etmediniz, şimdi olsa bu şekilde çekilmesine izin verir miydiniz diye sorar. t-rex hayranı diğer seyirciler tarafında sağlam alkış alır.
    spielberg bu soru üzerine 4. filmde seni hatırlayacağım ve bunu telafi edeyim ne dersin der.
    jurassic world un son bölümü bir sinema seyircisinin en fazla onurlandırıldığı bölüm olsa gerek. soruyu soran seyircinin yerinde olsam filmin sonunu izlerken bebekler gibi ağlardım valla
    --- spoiler ---
  • iktidarın koalisyonla devrilişini izlediğimiz film.
  • fragmanıyla bir çocukluk travmasını hatırlatmış film.

--- spoiler ---

ilk film çıktığında benden 7-8 yaş büyük olan kuzen filme gitmiş, o günün akşamında da ailecek bize gelmişlerdi. öyle ballandıra ballandıra anlatıyodu ki şerefsiz, fırat gibi ağlayarak tutturmuştum ben de gidicem diye. annem 7 yaşında olduğumu hatırlatıp "korkar mı?" diye sordu. ipne kuzenim de "ohoo altına bile yapar kocaman dinozorlar vardı çok korkunçluydu" gibi bişeyler dedi. sonra puşt kuzen o travma sebebi cümleyi kurdu:

- filmden sonra söylediler, 2018'de cine5'te, 2020'de diğer kanallarda yayınlanacakmış. beklersin artık o zamana kadar...

birkaç yıl boyunca inandığımı ve bir süreden sonra umudu kestiğimi hatırlıyorum. yıllar sonra denk gelince izledim tabi ama bu olayı ilk defa şimdi hatırladım. gideyim de çocuğunu korkutayım.

--- spoiler ---
  • gişe uğruna güçsüz gösterildiğim film. hayvan herifler..
  • --- spoiler ---
    - adaya geliş
    - ziyaretçilerin adayı gezip eğlenmesi
    - dinozor'un kaçması
    - insanların ölmesi
    - dinozor'un saf dışı bırakılması
    - iyi temenniler
    - kapanış
    --- spoiler ---
  • istanbul akasya avm imaxte izledikten sonra inanılmaz bir baş ağrısına sebep olan film. baş ağrısı filmden değil de şu artık kaçamadığımız 3d olayından kaynaklanıyor zannımca. film bence heyecanlı ve güzel olmuş.

--- spoiler ---

old school t-rex'in son model şekilli t-rex'le dövüştüğü sahneler güzeldi bak. hele bir de yanına kendi mahallesinden bi sinirli kısa abi kontenjanından raptor ve ortamın asıl ağır abisi olan 100 bin dişli gökdelen ebatlı timsahköpekbalığı dinozoru alıp yeni t-rex'i skretmesi hoş oldu. jön abinin raptorları önüne köpek edip tilki avına çıkar gibi şekilli t-rex avına çıkması da acayipti. ama en güzel sahne bence 4 raptorun şekilli t-rex'le karşılaştıklarında aralarında geçen muhabbetti.
    bence aralarında şöyle bir muhabbet geçmiş olabilir.

raptorlar- hassktir! cemal abi sen miydin la kovaladığımız.
    t-rex- evet gülüm bendim ya. siz ne ara bu yavşakların iti köpeği oldunuz la (eliyle göstererek)
    r- abi valla yemimizi suyumuzu eksik etmiyorlar sağolsunlar ama sana yapılan yanlış bize de yapılmış sayılır. kusura bakma bilemedik.
    t- önemli değil canım. siz şimdi şunları paket yapın ben ilerde bi sigara içiyorum. dalağım şişti şerefsizim.
    r- tamam abi
    t- hadi gülüm.

yani tam böyle olmayabilir tabi ama bana öyle geldi.
    --- spoiler ---
  • ooo blockbuster alırım bi dal...

ayrıca arkadaş açmayın şu parkı sıkıntı çıkıyor işte...
  • topuklu ayakkabı ile t-rex'ten kaçabilen bir hatunun yer aldığı uzun metrajlı mercedes reklamı.
  • keşke bir filmin sonunda da dinozorlar adadaki herkesi yese ve dinozorlar için mutlu son olarak bitse.
  • gokcekin tum angarayi toplayip gidecegi film. dinazor melihten sorulur.
hesabın var mı? giriş yap