şükela:  tümü | bugün
 • scorpionsun ilk birkaç albümünde davul çaldıktan sonra eloy 'un vokal ve lead adamı olan frank bornemann'ın stüdyoda görüp aşırı beğendiği davulcu.bornemann jurgen'i eloy'a davet etmiş ve jurgende hiç beklemeden(aradığım tip müzik) diyerekten dahil olmuştur.eloy da üç albümde yer almış( en baba albümler bana göre)
  1-dawn
  2-ocean
  3-silent cries and mighty echoes.

  bunlardan ocean albümünde tüm sözler ve müziklerin bir bölümü davulcu jurgen rosenthal'a aittir.

  ritmlerinde progressvie doğurganlıklar ve psychodelic fren izleri hissetmek bana buyuk keyif verir.daha sonra eloy'un klavyecisi ile (detlev schmidtchhen) ego on the rock adında bir grup kurmuş ve tek albüm yapmışlardır.bu albümden 3-5 şarkı bulup dinleyebilme fırsatım oldu ama eloy havasının var olmadığını biraz daha elektronik bir sound hissettiğimi söylemeliyim.
  bu arada tüm enstrumanlar bu ikili tarafından çalınmıştır bu albümde bildiğim kadarı ile.
 • gelmiş geçmiş en underrated davulcu olabilir.
 • eloy'un en ünlü ve belki de en iyi albümü olan ocean'ın baş mimarıdır kendisi.tüm şarkıların sözlerini kendi yazmıştır,mükemmel bir konsept albüm oluşturmuştur.mükemmel bas ve gitar,başdöndürücü güzellikteki klavyeye rağmen albümdeki en iyi performansı bence kendisi vermiştir.

  frank bornemann'ın dediğine göre kendisi hastalık derecesinde bill bruford hayranıdır,ben de albümü ilk başta kendisi hakkında bilgim yokken dinlediğimde,bruford bu grupla da mı çalışmış diye düşünmüştüm,birkaç defa dikkatli dinleyince bruford etkisi olmasına rağmen kendisine has bir stili olduğunu anlıyorsunuz.

  http://www.eloy-legacy.com/…tists/256/rosenthal.jpg
 • davul tanrısıdır.

  tüm davulcuların yanında keith moon'u çok sevsem de tekniğiyle onu da yok eder eloy'un oceans albümünün şaheser olma nedenidir.

  yok edemeyeceği tek davulcu içinse;
  (bkz: john bonham)

  hatta çok iddialı bir şey söyleyeyim, led zeppelin bu adamla devam edebilirdi. genelde in through the out door albümünün sesine yakın olurdu ama yakışırdı. blues ve jazz konusundaki yetkinliğini bilemiyorum ama tahminlerim nedense olumlu.

  nedense eloy dışında da aman aman tutunamamış bir adam. kaderci bir insan değilim ama bu hayatın bir cilvesi olsa gerek.
 • eloy ocean albumunu dinleyin nasil bir davulcu oldugunu anlayacaksiniz