şükela:  tümü | bugün
  • cemil meriç kitabı.
  • gazeteci raporu...
  • gunluk veya ihbar yazisi.
  • cemil meriç'in kişisel toplantı notları.cemil meriç bu ilginç notlarda kendini cesurca deşifre etmektedir.lamia hanıma yazdığı aşk mektuplarından tutun memleketin ahvaline dek bir çok konuyu dobraca anlatmıştır.iki cilttir.
  • (bkz: ispiyon) un eşanlamlısı
  • iki ciltlik cemil meriç kitabı. ikinci, 1. ciltte cildi daha çok lamia ya mektuplarından oluşur. özellikle jurnal 1 de meriç ettiği laflarla bazen beni acayip bi ruh haline sokmuştur. önemli kitaptır. 1. ciltte okuduğum bi çok sayfada tokat yemiş dibi olmuştum. örnek;sayfa 181 hayale ve hakikata dair ve daha biçok sayfa...
  • gemilerde bulunan kaptanın günlüğü tabir edilebilir,geminin mevki ,rota,demir,yükleme ,tahliye,yanaşma,yakıt , hava vb tüm olağan/olağan dışı olayların kayıt tutulduğu resmi tastikli defterdir.bir nevi karakutudenilebilir.
    (bkz: kaptanın seyir defteri)
  • cemil meriç in günlük niteliğinde yazdığı mektuplarından oluşan iki ciltlik eseri. kitabın ikinci cildinin başında meriç in lamia hanıma yazdığı aşk mektupları yanı sıra çağdaşları salah birsel, attila ilhan gibi yazarlara ve dönemin siyasilerine yazdığı mektuplar yer alıyor. cemil meriç in bilinç altında yerleşmiş, beynini kemiren 'neden okunmuyorum' sorusuna cevap aramaktadır. gözlerini hayata kapadıktan sonra içine düştüğü buhran döneminde dostları tarafından terk edilmesi onun için ikinci bir yıkım olmuştur. hayatta iki dayanağı kalmıştır: lamia hanım ve büyülü kelimeler...
  • osmanli döneminde kurulan düyun-ı umumiye’nin müfettişi ali beyin bağdat-hindistan arasında teftis yaparken yazdığı anılara verdiği isim. günümüzde dicle’de kelek ile bir yolculuk adıyla tekrar yayınlanmıstır.
  • (bkz: jurnalci)